Avrupa İlaç Ajansı: Ölümlerin sebebi aşı değil

[ad_1]

Özel haber – Koronavirüs pandemisinin ikinci dalgası bütün dünyayı etkisi altına alırken, hükûmetler de yeniden sıkı tedbirler almaya başladı. İskandinavya ülkeleri içinde İsveç haricinde diğer ülkeler yoğun ve katı tedbirler aldı. İsveç komşu ülkelere göre “hafif” tedbirler aldığı için çokça eleştirildi ve eleştirilmeye devam ediyor. Yetkililer de “başarız olduklarını” kabul ediyor.

Ancak yetkililer, sıkı tedbirler almak için yeterli kanun olmadığını söylüyor. Stockholm Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü olan Mark Klamberg de “İsveç’in mevcut kanunları buna izin vermiyor. Şayet Danimarka ile aynı yolu izlenmek istenirse yeni bir mevzuata ihtiyaç var,” şeklinde bir açıklama getirdi.

Aralık ortası itibariyle İsveç’te vaka sayısı 357 bini geride bırakırken, can kaybı da 8 bine dayandı. İsveç’in nüfusu 10 milyon 230 bin civarında.

Rakamlarla, vaka sayısı ve can kaybı üzeriden Danimarka, Finlandiya, Norveç’teki durum şöyle:

Danimarka: Vaka sayısı 3 ayda 6’ya katlandı

Danimarka, pandeminin ilk dalgasının aksine, ikinci dalgada ters köşe oldu. Sıkı ve yoğun tedbirlerin alınmasında geç kalındı ve salgının seyri kontrolden çıktı. Danimarka hükûmeti geç de olsa pandeminin ilk aylarındaki tedbirlere dönüş yaptı. Bütün ülkede yeniden eski tedbirler uygulanmaya başladı.

Aralık ortası itibariyle Danimarka’da koronavirüs vaka sayısı 123 bini geride bıraktı. Pandemi kaynakla toplam can kaybı da 992’yle bine dayandı. Yaklaşık 86 bin kişi de sağlığına kavuştu.

Eylül ortalarında 20 bin civarında olan vaka sayısı 3 ayda nerdeyse 6’ya katlandı

Danimarka nüfusu 2019 verilerine göre, 5 milyon 806 bin civarında.

Norveç: Vaka sayısı 4 ayda 4’de katlandı

Pandeminin ilk haftalarında sıkı ve katı tedbirler alan Norveç de ikinci dalgaya yeterince hazır değildi. Danimarka gibi astronomik şekilde vaka sayıları artmadı fakat ağustos ortalarında 10 bin olan enfekte sayısı 4’e katlanarak 42 bin 500 civarına yükseldi.

Norveç’te de yeniden tedbirler alınmaya başlandı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te toplam vaka sayısı 42 bin 500 civarına, can kaybı da 404’e yükseldi. Yaklaşık 35 bin kişi de hastalığı sağ salim atlattı.

Norveç nüfusu 2020 verilerine göre 5 milyon 368 bin civarında.

Finlandiya: Vaka sayısı 3 ayda 4’e katlandı

Pandeminin ikinci dalgası, iyi tedbirler aldığı için başarılı kabul edilen Danimarka ve Norveç gibi, Finlandiya’yı da hazırlıksız yakaladı. Eylül ortalarında 8 bin civarında olan vaka sayısı nerdeyse 4’de katlanarak 32 bini geride bıraktı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te vaka sayısı, 32 bin 228, toplam can kaybı da 484 oldu. Enfekte olan 22 bin 500 kişi de sağlığına kavuştu.

Finlandiya, 2019 verilerine göre yaklaşık 5 milyon 520 binlik nüfusa sahip.

4 ülkenin mukayesesi

İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki durum kıyaslanacak olursa, ülkelerin nüfuslarına oranlarına göre, her 100 bin kişiden,

İsveç’te 80 kişi,
Danimarka’da 17 kişi,
Norveç’te 7 kişi,
Finlandiya’da 8 kişi hayatını kaybetti.

Bu durumda İsveç nüfusa göre can kaybı oranlarında, Danimarkayı 5’e, Norveç’i 11’e ve Finlandiya’yı da 10’a katlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir