Fransa’da göçmenler, olaylı yıkımı dudaklarını dikerek protesto etti

Fransa’nın Manş Denizi kıyısındaki liman kenti Calais’deki ‘Jungle’ (Vahşi Orman) olarak bilinen sığınmacı kampının yıkılmasını protesto eden İranlı sığınmacılar ağızlarını dikti.

Fransa’nın Manş denizi kıyısındaki liman kenti Calais’deki göçmen kampının boşaltılmasına tepkiler sürüyor.

Kamptaki göçmenlere ait barakaların polis zoruyla yıkılmasına İranlı sığınmacılar, dudaklarını iğne iplikle dikerek tepki gösterdi. Ellerinde ‘Bizler insanız’, ‘Demokrasiniz nerede, bizim özgürlüğümüz nerede’ pankartlarıyla kampta dolaşan sığınmacılar polisin zor kullanarak gerçekleştirdiği tahliyeyi protesto etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, sorumlusu Olivier Marteau sığınmacıların doktorlardan dudaklarını dikmeleri için yardım istediğini ancak doktorların bu yardım talebini reddettiklerini söyledi. Daha sonra ise sığınmacıların kendi çabalarıyla iğneleri ısıtıp sterilize ederek dudaklarını diktiklerini aktardı. Doktorların dudaklarını diken göçmenlere protestolarından sonra tıbbi yardım yaptıklarını aktardı.

Geçtiğimiz hafta Lille Mahkemesi’nin kampın boşaltılmasına yeşil ışık yakan kararından sonra polisin hafta başında zor kullanarak kampın yıkımına başlaması göçmen derneklerin tepkisini çekmişti.

Calais’de ‘vahşi orman’ olarak adlandırılan ve yaklaşık 3 bin 500 ila 7 bin arasında göçmenin kaldığı kampta çoğunluğu Suriye, Afganistan ve Sudan’dan gelip gelip İngiltere’ye geçmek isteyen sığınmacılar yer alıyordu. Fransız hükümeti kampta kalanları Fransa’nın çeşitli yerlerinde bulunan 102 sığınmacı kampına yerleştirmeyi önermiş, sığınmacıların çoğunluğu ise bu teklifi sıcak bakmamıştı.

Kampın boşaltılması daha önce de gündeme gelmiş, ancak göçmen derneklerinin itirazları sonrası tahliye işlemleri ertelenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir