BÖLÜM: 
İsveç ordusunda yabancı kökenli İsveçlilerin sayısı artıyor

İsveç ordusunda yabancı kökenli İsveçlilerin sayısı artıyor

İsveç Silahlı Kuvvetleri’nde yabancı kökenli İsveçlilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. İsveç Milli Savunma Bakanı Sten Tolgors ise çok kültürlü toplumu zenginlik olarak gördüklerini ve yabancı kökenli İsveçlilerin de ordu içinde artmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Daha önceki yıllarda askere alınan vatandaşların ortalama yaş oranı 18 ile 20 yaş arası erkeklerden oluşurken artık günümüzde 25 yaşında yabancı kökenli ve akademik eğitimli bayanlarda görülebiliyor. Gençlerin askere gitmek istemelerinin altında yatan en büyük faktörlerin ise kişiliklerini geliştirmek, kendilerini hayata hazırlamak olduğu göze çarpıyor. İsveç´te son yıllarda gönüllü olarak başvuran asker adaylarının artması yetkilileri sevindiriyor. İsveç¨te bu yıl Silahlı Kuvvetleri temel eğitimine 32 bin kişi gönüllü olarak başvururken bu sayıdan sadece 3200 kişinin temel eğitime alınacağı açıklandı.

 

Silah altına alınan vatandaşların ülkenin farklı şehir ve bölgelerinden geldiği, toplumun farklı kesimlerinden, farklı dini ve etnik kökenlere mensup oldukları bu sayede çok kültürlü bir askeri yapının avantajlarının görüldüğü belirtiliyor. İsveç Silahlı Kuvvetlerinde gönüllü temel eğitim alan, yurtdışında doğan İsveç vatandaşlarının sayısının ise yüzde 10 olduğu belirtiliyor. İsveç´te Silahlı Kuvvetlerinin temel eğitimini almak isteyen asker adaylarında 18 yaşını doldurmak, İsveç vatandaşı olmak, lise eğitiminde İsveççe de, Matematik de, İngilizce ve Sosyal Bilimler dersinden geçerli not almak ve daha önceden uyuşturucu kullanmamaları ve herhangi bir suça karışmamak şartı aranıyor. Askerlik görevini yerine getiren kişilerin çoğunluğunun lise mezunu olduğu görülürken, kadınların eğitim seviyelerinin ise üniversite olduğu gözleniyor. Üniversite mezunu olan askerlerin büyük çoğunlukla sosyal bilimler eğitimini aldığını, ikinci sırada ise teknik ve inovasyon eğitimi alan kişilerin geldiği, üçüncü sırada ise fen bilimleri eğitimi alan kişilerden oluştuğu alınan verilerde belirtiliyor.

 

Daha önceki yıllara göre askere alınan kişilerin fizik durumlarının daha güçlü olduğu açıklanan sonuçlarda görülüyor. Temel eğitim almak isteyen kişilerin uygulanan testlerden geçmesi gerekiyor. Isokai testi olarak bilinen uygulamada, makineyle kas gücünün ölçülmesinin yani sıra asker adayları çeşitli fiziki testlere tabii tutuluyor. Yetkililer özellikle bu fiziki testlerde haksızlıklar olabildiğini saklamazken bu hatanın en azami düzeye indirmeyi hedeflediklerinin açıklıyor. Diğer taraftan temel eğitime başvuran asker adayların en çok Stockholm şehrinden olduğu da belirtiliyor.

 

 

Editör Engin Efetürk    Tarih 17 Ocak 2012, 09:03

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN ÇOK TIKLANAN HABERLER
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : Fågelviksvägen 9H 14553 Norsborg / STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com