31 Mart’a kadar kayıt yaptırmayan oy kullanamayacak

31 Mart’a kadar kayıt yaptırmayan oy kullanamayacak

Türkiye’de 12 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için Avrupa’da oy kullanma Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın son itirazı da reddetmesi ile yine mümkün olmadı.

Türkiye’de demokrasinin oturması adına tarihi bir öneme haiz olduğu belirtilen bu seçimlerde oy kullanmak isteyen Avrupalı Türk vatandaşları yine gümrüklere akın edecekler. Gümrüklerde oy kullanma ise 10 Mayıs 2011 Salı gününden itibaren başlayacak ve bir ay sürecek.

Yüksek Seçim Kurulu yaptığı son açıklamada yurtdışı seçmen sorgulama listelerinin 18 Mart günü saat 08.00’de www.ysk.gov.tr internet sitesinden ilan edileceğini duyurdu. Seçimlerde oy kullanmak isteyenlerin açıklanan listeyi gecikmeden kontrol etmeleri gerektiği ve 18 Mart sonrasındaki iki hafta içinde eğer listede isimleri yoksa dahil etmeleri gerektiği önemle vurgulanıyor. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açıklamasında, 31 Mart 2011’de saat 17.00’dan itibaren yapılacak başvuruların konsolosluklarca kabul edilmeyeceği vurgulanarak Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan Türk vatandaşlarının 12 Haziran seçimlerde oy kullanamayacağı ifade edildi.

İSMİN OLUP OLMADIĞI NASIL KONTROL EDİLECEK

Bunun için birinci en mühim husus TC Kimlik Numara’sının olmasıdır. TC Kimlik Numarası olmayan kişilerin en acil zamanda bunu konsolosluklar vasıtasıyla halletmesi gerekmektedir.

İnternetten www.ysk.gov.tr sitesine gerildikten sonra üst kısımda bulunan (Yurt Dışı Seçmen Sorgulama) butonuna tıklanacak. Gelen ekranda bulunan (Resim Doğrulama) yazan kısma ekranda görünen şifre kelime yazılacak. (T.C. Kimlik Numarası) yazan bölüme ise herkes kendi TC kimlik numarasını yazacak. Sonra üzerinde (T.C. Kimlik No ile Sorgula) yazan butona basılacak. Sonrasında ekrana adınız geldi ise kaydınız var ve seçimlerde oy kullanabilirsiniz demektir. Eğer isminiz ekrana gelmedi ise 31 Mart 2011 tarihine kadar itirazınızı yapıp isminizi kaydettirmelisiniz.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KİMLER İTİRAZ EDEBİLİR

a) Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olmasına rağmen, Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayan,

b) Yurt içinde Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup da yerleşim yerini yurt dışına taşıyan,

d) Askerlikten terhis olanlardan Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan, (Terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belgenin ibrazı gereklidir.),

e) Kısıtlılık hali sona eren,

İTİRAZ NASIL YAPILACAK

Yurtdışı seçmen kütüğünde adı bulunmayanlar adres kayıt sistemine dahil olabilmeleri için en yakın dış temsilciliğe başvurarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için “ADRES BEYAN FORMU” nu doldurup, imzalamaları ve yurt dışı temsilcilikleri tarafından “Konsolosluk.net” sistemine girişin yapılmasını sağlanmaları gerekmektedir.

SEÇİM ZAMANI TÜRKİYE’DE OLANLAR NE YAPACAK?

Yurtdışında yerleşik olup da, askı süresi içinde herhangi bir nedenle yurt içerisinde bulunanlar, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlarını yaptırabilmeleri için Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurup pasaportlarını da ibraz etmek suretiyle, alacakları adres beyan formunu doldururlar. Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının onayı ile bu başvurular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne askı süresi içinde Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlarının yapılması için gönderilir.

KİMLER YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE YAZILAMAZ

a) Kesinleşmiş mahkeme kararına göre kısıtlı olan seçmenler,

b) Silâh altında bulunan erler ve erbaşlar ile askeri öğrenciler (izinli olsalar bile),

c) Türk vatandaşlığını kaybedenler,

KİMLİK TESPİTİ HANGİ EVRAKLARLA MÜMKÜN

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan pasaport ve nüfus cüzdanı, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartları.Seçmenin bulunduğu ülke makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir.

Editör İbrahim Kaya    Tarih 21 Kasım 2011, 22:17

  

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABERİSVEÇ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Türkiye’den Haberler HABERLERİ
ANKET

Sizce İsveç’te seçmenlerin öncelikli sorunu nedir?


 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN ÇOK TIKLANAN HABERLER
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
  © HABERİSVEÇ
  İsveç’ten haberiniz olsun..
Yazar Başvuru - İletişim

Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tel : +46 769020425
Adres : Fågelviksvägen 9H 14553 Norsborg / STOCKHOLM-SWEDEN info@haberisvec.com