Iflc programında yer alan İsveçli öğrenciler, BM’de güvenlik sunumu yaptı

İsveçli öğrenciler dünyanın 17 farklı ülkesinden öğrencilerle Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (Iflc) için BM’nin Cenevre ofisinde bir araya geldi.

Aralarında İsveçli öğrencilerin de olduğu dünyanın birçok ülkesinden Dil ve Kültür Festivali için Avrupa’ya gelen 24 öğrenci, BM’nin Cenevre ofisinde buluştu. BM kampüsünde, Model United Nations of Children (MBM) konsepti yani Model Birleşmiş Milletler olarak ifade edilen program gerçekleştirildi.

Model Birleşmiş Milletler’in açılış konuşmalarını Cenevre Ofisi’nden sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi Lidiya Grigoreva, UNESCO temsilcisi Bobir Tukhtabeyev, Lozan Üniversitesi’nden Prof. Kemal Afşin ile Gazeteci ve Yazarlar Vakfı kurucularından gazeteci Abdullah Aymaz yaptı.

BARIŞ VE GÜVENLİK

BM Güvenlik Konseyi’nin mini bir simülasyonunu içeren programa imza atan öğrenciler, ‘çocuklar, barış ve güvenlik’ içerikli sunumlar yaparak dünya çocuklarının yaşadığı sorunlara çözüm önerileri getirdi.

17 ÜLKEDEN 24 ÖĞRENCİ KATILDI

Madagaskar, Filipinler, ABD, İsveç, Almanya, Kırgızistan gibi 17 farklı ülkeden gelen 24 öğrenci, çocukların kültür ve sanat hakları, cinsel saldırılar, dinler arası diyaloglarda çocuk hakları gibi birçok konuda yeni fikirler üretti.

BM’nin çalışması gereken konu başlıkları tespit edildi. Model Birleşmiş Milletler çalışmasına katılan öğrenciler ortak bildiriye imza attı. BM’nin, üye ülkeler üzerinde uygulaması gereken çocuk sorunlarına çözüm önerileri getirildi.

İsveç Iflc davetlisi olarak İsveç’in Cenevre’deki Büyükelçiliği BM temsilcisi Jannie Lilja da programa katıldı. Lilja program sonrası İsveçli öğrencilerle kahve içerek programı değerlendirdi.

iflc_3

iflc_4

iflc_5

iflc_6

iflc_7

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir