Löfven: “Yaralı ve parçalı bir AB istemiyoruz”

Brüksel’de İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşen İsveç Başbakanı Stefan Löfven, İngiltere ile bir anlaşmaya varmalarının Avrupa Birliği (AB) için çok önemli olduğunun altını çizdi. Aksi durumda Birliğin güçsüzleşeceğini belirten Löfven, “Yaralı ve parçalı bir AB, şuan en az ihtiyacımız olan şey. Zira şuan bir mülteci sorunumuz var, karşımızda agresif bir Rusya var” dedi.

Küresel rekabetin artarak ilerlediği böyle bir dönemle İngiltere’nin AB üyeliğinin devamının önemine vurgu yapan Löfven, İngiltere’nin üyeliğinin devamının, ekonomik ve jeopolitik anlamdan çok daha öte bir mana ifade ettiğini belirterek, AB’nin ‘serbest dolaşım’ gibi temel değerlerinin korunması adına bu birlikteliğin önemli olduğunu söyledi.

İngiltere halkının haziran ayında bir halkoylamasına giderek, Avrupa Birliği’ne devam mı yoksa ayrılma mı yönünde bir karar vereceğini hatırlatan İsveç Başbakanı; İngiltere’nin Birlikten ayrılmasının Birlik adına büyük bir zarar olacağını söyledi.

SOMUT ADIM GEREK!

Brüksel’deki AB başbakanları arası üst düzey toplantının diğer önemli bir başlık konusu ise mülteci sorunu idi.

Sığınmacılar meselesi ile ilgili olarak diğer üye ülkelerinin somut adım atmadıkları ifade edilirken; İtalya ve Yunanistan’dan gelen 160 bin mültecinin diğer Avrupa ülkelerine eşit oranda paylaştırılması öngörülürken, bunun sadece 497’sinin gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Mülteci kabulünde İsveç, Almanya’dan sonra en çok sığınmacı kabul eden ülke olmuştu. Diğer Avrupa Birliği üyelerinin somut adım atmada ağır kaldıklarından yakınan İsveç Başbakanı, bir sonraki üst düzey toplantının mart ayında gerçekleştirileceğini ve bu büyük sorun için somut adımlar atılmasının ele alınacağını dile getirdi.

“Fakat biz bu sorunu böyle her zaman gündemde tutamayız.” diyen Başbakan Löfven: “Hatta Türkiye ile ortak bir çalışma yapmamız çok ama çok iyi olacaktır.” şeklinde açıklamalarına son verdiği öğrenildi. İrfan Güzelyurd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir