Norveç’te bir aşırı sağcının öldürdüğü 77 kişi için anıt yapılacak

[ad_1]

Norveç eski Kültür ve Eğitim Bakanı Trine Skei Grande, bu yılki Nobel Barış Ödülü için Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nı aday gösterdi.

Norveç Liberal Parti eski lideri Grande, perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, uluslararası bağımsız olgu teyit ağı International Fact-Checking Network’ü (IFCN) 2021 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiğini duyurdu.

Grande, paylaşımında, ABD Başkanı Joe Biden’in yemin törenindeki “Gerçekler, savaşta ilk kurban” ifadesine atıfta bulunarak, “Yalanlarla savaşmanın çok önemli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu yıl, Nobel Barış Ödülü için doğruluk denetçilerini aday gösterdim. Desteğimize ihtiyaçları var.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı

Yalan haberler ve bilgi manipülasyonu, internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla dünyanın dört bir yanında kitleleri yönlendirmek için yoğun olarak başvurulan bir yöntem haline geldi.

Bağımsız bir kuruluş olan IFCN, 2015 yılından bu yana olgu teyidi üzerine çalışmalar yürütüyor.

Nobel Barış Ödülüne aday gösterme prosedürü

Norveç’te, aralarında tüm ülkelerden parlamenterler ve bakanlar, eski ödül sahipleri ve belirli üniversite profesörleri de dahil olmak üzere on binlerce kişi Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterme hakkına sahip.

Oslo’daki Nobel Enstitüsü, her yıl 31 Ocak tarihine kadar o yılın adaylık başvurularını kabul ediyor.

2021 Nobel Barış Ödülü sahibi ekim ayı başında duyurulacak.

Bahtiyar Küçük’ün Euronews’te yer alan haberinin tamamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir