1000 Euro’ya dövizle askerlik kanunu kabul edildi

Yurtdışında yüz binlerce vatandaşı etkileyen Askerlik Kanunu’ndaki değişikler Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.  Son üç hafta içerisinde yoğun bir şekilde tartışılan kanun tasarısı yurtdışındaki vatandaşların beklentisi doğrultusunda 38 yaş üstündekileri de kapsayacak şekilde yasalaştı.

Genel Kurul’da kabul edilen yasa maddelerine göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin Euro yerine bin Euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin Euro’yu defaten ödeyecek. Dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuranlar da bin Euro ödeyecek.

CEZAYA DÜŞENLERE DE 1000 EURO

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 38 yaşının sonuna kadar başvuruda bulunmamış veya başvurdukları halde ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılan yükümlüler de bin Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.  Bu durumdaki kişilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar bu haktan yararlanabilecek. Daha önce fazladan ödeme yapanların fazladan yaptıkları ödemeler iade edilmeyecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) ) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 4 maddesi kabul edildi.

T.B.M.M.‘de kabul edilen maddeler:

1) (İlk defa müracaat edecekler için). Kabul edilen maddelere göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle işçi, işveren veya bir meslek mensubu olarak en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları kayıtlı bulundukları konsolosluklara müracaat ederek, 6 bin avro yerine 1.000 Avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve 1.000 Avro‘yu defaten (peşin) ödeyecek.

2) (Bu yasa çıkmadan önce müracaat edenler-eskiler) Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1.000 Avro ödeyecek.

3) (38 yaşını geçmiş, hiç müracaat etmemiş veya müracaat etmiş ama çeşitli nedenlerle daha önce dövizle askerlik yasasından çıkartılmış olanlar). Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 38 yaşının sonuna kadar başvuruda bulunmamış veya başvurdukları halde ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılan yükümlüler de 2 yıl içerisinde (31.12.2017 tarihine kadar) kayıtlı bulundukları konsolosluklara başvurarak ve 1.000 Avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır.

4) Bunların fazladan yaptıkları ödemeler ise iade edilmeyecektir.

Dövizle askerliğe başvuru şahsen yapılır. 3 yıldan (1095 gün) az çalışanların müracaatı kabul edilmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir