1000 kron borçla kurduğu atölyeden bütün dünyaya…

Hiç Ericsson’un hikayesini merak ettiniz mi?

Hani şu ‘İsveç markaları’ deyince akla gelen ilk isim…

 ‘Türkiye – İsveç tarihi ilişkileri’ içerikli okumalar yaparken gözüme çarptı; Yüzyılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 1890’lı yıllarda Dolmabahçe Sarayı’nda ülkenin ilk telefon altyapısını kuruyor. 

1910 yılında Türkiye emniyet teşkilatına telefon bağlanacakken,  sağlamlığına vurgu yapan emniyet, ısrarla “Ericsson olsun” diyor. 

Bunları okurken doğrusu kuruluş hikayesini merak ettim. 

Bir çoğunda olduğu gibi Ericsson markası da ismini şirketin kurucusundan alıyor. 

Tam ismi Lars Magnus Ericsson…

1846 yılında Värmskog’a bağlı küçük bir köy olan Vegerbol’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir.

12 yaşında babasını kaybedince hayatın yükü omuzlarına biner. Bir dökümhanede demirci çırağı olarak işe başlar. Bir süre demiryolu inşaatlarında işçilik yapar. Ericsson’un hayatını değiştirecek iş ise çırak olarak başladığı telgraf tamir atölyesi olur. Burada edindiği mekanik ve elektronik deneyimi ona İsviçre ve Almanya’da Halske ve Siemens’in kapılarını aralar. Bir yanda çalışırken bir yandan da elektronik, mekanik ve endüstriyel tasarım üzerine eğitim alır.

1876’da İsveç’e geri dönen Ericsson henüz 30 yaşındayken ortağı Carl Johan Andersson’la Stockholm’de kendi işyerini açar. 

“LM Ericsson & CO Telgraf Üretim ve Tamir Atölyesi”

Drottninggatan 15 numarada bir mutfaktan bozma toplam 13 m2 bir yerdir. 

Toplam sermayesi 1000 krondur.  Onu da sevgilisinin annesi Maria Strömberg’den borç alır. 

Aynı yıl Amerikalı fizik bilgini ve mucit Alexander Graham Bell telefonu icat eder.

Ericsson atölyesinde Bell’in telefonlarını analiz ederek, kopyalarını yapar. Bir taraftan da ABD’den getirttiği Bill marka telefonları satar. İlk yıl (1878) 22 adet telefon satmayı başarır. Bir çok denemeden sonra Erikson, 1881 yılında kendi patentli telefonunu üretir. Aynı yıl 50 hatlık ilk manuel telefon santralini da piyasaya sürer. 

Telefon pazarı katlanarak büyür. 

1885 yılına gelindiğinde Stockholm dünyada en fazla abone barındıran şehir olur. 

Ericsson artık büyük bir şirkettir. 

Ülke genelinde üretim tesisleri ve satış ofisleri açan şirket, ilk yurtdışı yatırımını da 1897’de Rusya’nın St. Petersburg kentine fabrika açarak yapar. Daha sonra dünyanın bir çok ülkesine yayılır. 

İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde İsveç’le itilaf yaşayan Doğu Avrupa’daki birçok ülke  şirketin operasyonlarını durdurur. 

Çıkış yolu olarak İsveç ordusuna savaş yılları boyunca, hava savunma sistemleri, radar ve elektronik ölçüm cihazları gibi teknolojik donanımların yanı sıra makineli tüfek gibi mekanik mühimmat üretimi yapar. 

Savaştan sonraki yıllarda radyo, pikap, teyp, telsizler, dahili telefon sistemi Intercom, trafik ışık otomasyonları, elektrik sayaçları ve ilk otomatik yangın alarmı gibi ürünleri pazara sunar. 

1990’larda, kablosuz şebeke donanımında piyasanın yüzde 40’a yakınını elinde tutan Ericsson o yıllarda kendi markasıyla cep telefonu üretmeye başlar. 2001’de Japon Sony ile işbirliği yaparak cep telefonu üretimini “SonyEricsson” markası altında sürdürür. 2005’i, dördüncü en çok satılan cep telefonu markası olarak kapatan şirket, 2012 yılında cep telefonu üretimini tamamen durdurur. 

Haberleşme teknolojisinde gelişimin öncülüğünü yapan Ericsson, şu an telekomünikasyon alanında mobil iletişim, sabit genişbant ağları, çokluortam teknolojileri ürünleri yanı sıra danışmanlık ve yönetim hizmetleri veriyor. 

Bugün 180 ülkede 117 binin üzerinde çalışanı ile faaliyetlerini sürdüren Ericsson’un 2013 yılı net satışı 227.4 milyar kronu buldu. 

İnovatif bakışıyla, iletişimin her alanına adını yazdırmayı başarmış Ericsson’u milyar dolarlık bir şirkete dönüştürmesine rağmen, Lars Magnus Ericsson kendisi olabildiğine sade, gösterişsiz bir hayat yaşar.

80 yaşında dünyadan göçerken vasiyeti üzerine gömüldüğü Botkyrka Hågelby kabristanında mezarını belirleyen bir mezar taşı dahi dikilmez. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir