120 milyon euroluk tablo tavan arasından çıktı

Dünyaca ünlü İtalyan ressam Caravaggio’ya ait olduğu tahmin edilen ‘Judith Beheading Holofernes’ adlı tablo, Fransa’da bir evin tavan arasında bulundu.

Le Figaro gazetesi, ünlü ressamın yaklaşık 400 yıl önce yaptığı tablonun değerinin 120 milyon euro civarında olduğunu duyurdu.

Yapımının ardından 100 yıl sonra kayıplara karışan tablonun Toulouse kenti yakınlarındaki eski bir evin çatısında 2014 yılında bulunduğunu duyuran gazete, evin sahibinin çatının su sızdırması üzerine tamirat için tavan arasına çıktığında bu değerli tabloyla karşılaştığını yazdı.

‘TABLOYU ROMA’DA YAPTI’

Fransız sanat tarihi uzmanı Eric Turquin’ın görüşlerine yer verilen haberde, Caravaggio’nun ‘Judith Beheading Holofernes’ adını taşıyan tabloyu 1604-1605 yılları arasında Roma’da yaptığı kaydedildi.

Fransa’daki yasalara göre, ülke topraklarında bulunan bir sanat eserinin 30 ay boyunca yurt dışına çıkartılmasına yasak getirilirken, ulusal müzelerin bu eserleri para ödeyerek satın almasına öncelik veriliyor.

FRANSIZ KÜLTÜR BAKANLIĞI TABLOYU SATIN ALMAK İSTİYOR

Haberin basında yer almasının ardından bir açıklama yapan Fransız Kültür Bakanlığı, söz konusu tabloyu satın almak için girişim başlattığını duyurdu.

Barok stili resmin öncüsü sayılan, gölge ve ışığı çok iyi kullanmasıyla tanınan ünlü İtalyan ressam, 1571-1610 yılları arasında yaşamış ve 39 yaşında hayata gözlerini yummuştu. SPUTNIKNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir