2015 muhasebesi

Yeni bir yılı daha geride bırakıyoruz. Önümüzdeki birkaç gün içinde 2015 yılına veda edip 2016 yılına merhaba diyeceğiz. Her yılın sonunda o yılın bir muhasebesini yapmak güzel bir adettir. Bu yolla bir yandan geçmiş yılın hatalarıyla yüzleşir ve yeni yılda tekrarlamamaya çalışırız, diğer yandan yapageldiğimiz güzel işlerin için devamı adına da tekrar bir niyet tazelenmesi yaşarız.

Sözünü ettiğim yıllık muhasebe, yeni bir yıla başlangıç yaparken, bireyler için önemli olduğu kadar, devletler adına da önemlidir. Yılsonu değerlendirme konuşmaları sayesinde devletlerin hadiseleri nasıl değerlendirdiği, neleri önemli görüp ne tür önlemler almayı planladıkları ortaya çıkar.

Bu bağlamda İsveç devletini temsilen her yıl Noel konuşmaları yapan İsveç Kralı 16. Carl Gustav’ın son konuşmasını kısaca değerlendirmek istiyorum:

Geçtiğimiz yıl Avrupa’yı özellikle İsveç’i en çok sarsan olay şüphesiz mülteci krizi. Akın akın, çoluk çocuk demeden ölümüne Avrupa’ya ulaşmak için çabalayan mülteciler İsveç’i ve İsveçlileri önemli bir sınavla karşı karşıya bıraktı. Dünyada 60 milyon insanın mülteci durumunda olduğu göz önüne alındığında 9,5 milyon nüfusa sahip bir küçük ülke olarak, sadece 2015 yılı içinde 160 bin mülteci kabul eden İsveç sanırım bu konuda üzerine düşeni yapıyor.

Bana göre Kral Gustaf’ın konuşmasında vurguladığı en önemli konu da dünyayı sarsan bu mülteciler sorunu oldu. Kral Gustaf ülkesinin mültecilere yardım etme isteğini bir kez daha yinelerken bu çaresiz insanlara ülke insanının çare olma çabalarını takdir etti.

Kral Gustaf’ın üzerinde önemle durduğu ikinci konu ise Paris’te gerçekleştirilen ve 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıları oldu. Paris katliamının teröre karşı Avrupa’nın ne kadar savunmasız olunduğunu gösterdiğini belirten Kral Gustaf, terörün, toplumun sahip olduğu açıklık ve güven gibi değerleri tahrip etmesine izin verilmemesi için toplumsal bir duyarlılık isteğinde bulundu.

Trollhättan’da bir okulda gerçekleştirilen ırkçı saldırıya da değinen Kral Gustaf, eşi ile beraber bu okulu ziyaret ettiğini ve bir daha bu tip saldırılar yaşanmaması temennisinde bulundu.

Konuşmasında Paris’te gerçekleştirilen dünya iklim zirvesine yer veren ve üzerinde anlaşmaya varılan global tedbirlerden sitayişle bahseden Kral Gustaf, dünyayı saran endişe ve karanlıklara rağmen böyle güzel, gelecek adına umut veren hadiselerin de yaşandığına dikkat çekti.

Evet, Kral Gustaf’ın konuşmasında benim dikkatimi çeken satır başları bunlardı. 2015 yılında bir çok acı veren, karanlık gelişmeler yaşandı ama gelecek adına umut vaadeden parıltılar da yok değildi. Umarım yeni yılla beraber aydınlıklar karanlığı defeder ve dünya mutlu ve huzurlu bir yuvaya dönüşür. Hepinizin yeni yılını şimdiden tebrik ediyorum. İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir