2017’de bizi neler bekliyor?

Koskoca bir yılı geride bıraktık ve büyük umutlarla 2017’ye merhaba dedik. İsveç gibi gelişmiş ülkelerde belirsizlikler fazla olmadığı, her şey çok önceden planlandığı için genel itibariyle önümüzü görebiliriz ve bu yıl bizi nelerin beklediğine dair tahminlerde bulunabiliriz.

Öncelikle bu yıl hızlı trenlerin hız limitlerini azaltacağını belirtelim. Bu yıl 69 tren hattında hız limitleri azaltıldı. Dolayısıyla hızlı trenlerle sık seyahat edenlerin bu durumu göz önüne almalarında yarar var. Bu düşüşün nedeni olarak ise ray sisteminin eskiliği ve yıpranmışlığı gösteriliyor. Umarım bu yeni yapılmakta olan hızlı tren hattı projelerinin hızlanmasını sağlar.

Diğer taraftan birçok insan bu yıl maaşlarının ortalama yüzde 3 oranında arttığını görecek ve sevinecek. Özellikle sağlık ve eğitim alanında çalışanları nisbi olarak daha yüksek maaş zamları bekliyor. Malum bu sektörlerde hala ciddi oranda kalifiye insan açığı var.

Bununla beraber ülkede maalesef işsiz göçmen kökenlilerin oranı daha da artacak gibi görünüyor. Ülkede genel anlamda işsizlik oranının yüzde 7,5’tan yüzde 6,6’ya düşeceği tahmin ediliyor ancak bu işsizler arasındaki göçmen kökenlilerin oranının ise yüzde 50’den yüzde 60’a yükselmesi bekleniyor. Bu artışın nedeni olarak ise ülkede artan göçmen sayısı ve de göçmenlerin iş hayatına yavaş entegrasyonu gösteriliyor.

İş dünyası için başka bir güzel haber de çalışma izinlerinin kolaylaştırılması konusu. Parlamento’da bir komisyon hâlihazırda oldukça karmaşık olan çalışma izni kurallarının basitleştirilmesi ve kolaylaştırılması için çalışmalar yapıyor. Bu komisyonun raporu önümüzdeki ilkbaharda Parlamentoya sunulacak ve yasalaşacak. Bu sayede yüksek kalifiye göçmen kökenlilerin ülkede kolaylıkla çalışabilmesi ve onlardan istifade edilmesi hedefleniyor.

Bu yıl Parlamentoyu dikkatle takip etmesi gerekenler arasında 1999 ve 2000 yılı doğumlular da var. Geçtiğimiz yıl Parlamentoya sunulan bir teklif ile zorunlu askerliğin yeniden başlaması öngörülmüştü. Eğer teklif yasalaşma sürecinde sürpriz bir engel ile karşılaşmaz ise yaşı tutan gençlerin 1 yıl içinde askere gitmek için hazırlık yapmaları gerekecek.

Bu arada bu yıl Göteborg’da yaşayanlar da yollarda şoförsüz otomobiller ile karşılaşmaya hazırlanmalılar. Çünkü İsveç otomobil üreticisi Volvo bu yıl bu otomobillerden 100 tanesini müşterilerine teslim edecek. Volvo reklamlarda yeni otomobilin şoförlü otomobillerden daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Bu heyecan verici gelişme! Bekleyip hep beraber nasıl olacağını göreceğiz.

Bu yıl için özellikle Malmölülerin bekledikleri gelişme ise Danimarka ile olan sınır kontrollerinin sona ermesi.  Yoğun göçmen akını sonrası başlayan kontroller en son geçtiğimiz Kasım ayında 3 aylığına uzatılmıştı. Eğer yine bir son dakika gelişmesi olmaz ise iki ülke arasındaki seyahat eski kolaylığına dönecek.

Evet, 2017’nin ülkeye getirmesi muhtemel gelişmelerden bir demet sundum. Benim başta İsveç olmak üzere bu yıl bütün  insanlık için beklentim ve tahminim ise hakkın, hukukun sağlandığı, barış ve refah dolu bir dünya. İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir