2020’ye damgasını vuran kelime: Koronavirüs

[ad_1]

Özel haber – Neredeyse bütün dünyaya yayılarak insanlık nüfusunun yüzde 1’inden fazlasına bulaştığı koronavirüs pandemisi, 2020 senesine damgasını vurdu.

Koronavirüs (covid-19), şubat ayının son günlerinde “pandemi” ilan edildi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından.

Pandemi ilan edildiğinde dünya genelinde birçok ülke sınırlarını ve sosyal hayatı kapattı. Dünyanın birçok ülkesinde sokağa çıkma yasakları uygulandı. Pandemi kısıtlamalarını uygulamayan ülkelerde (ABD, İsveç gibi) pandeminin kontrolü kaybedildi.

Koronavirüs pandemisi yaz aylarında tam da “beklendiği” gibi azalma gösterdi fakat, tedbir almayan ülkelerde yayılmaya devam etti.

İkinci dalga

DSÖ, yaz ayları sonunda “ikinci dalga” konusunda uyarılarda bulundu. Fakat daha önceden aldıkları sıkı tedbirlerle takdir edilen ülkeler (Danimarka, Almanya gibi) ikinci dalgaya “hazırlıksız” yakalandılar. Almanya’da yoğun bakım ünitelerinde yer kalmayacak şekilde vaka sayıları artmaya devam etti.

İlan edilen aşılar

İkinci dalganın ortalarında dünya genelinde birkaç şirket koronavirüs aşısını bulduklarını ilan etti. Alman BioNTech/Pfizer, Moderna, Çinli Sinovac, Astra-Zeneca gibi şirketler koronavirüse karşı yüzde 90’ın üzerinde etkili aşı bulunduğunu duyurdu. Avrupa Birliği (AB) tarafından Çin, Rusya ve Asrta-Zeneaca’nın aşılarına henüz temkinli yaklaşılmaya devam ediliyor.

Koronavirüs, Google aramalarında da üst sıralarda yerini aldı. Pandemi hakkında çok sayıda komplo teorileri de ortaya atıldı.

83 milyon vaka

Dünya genelinde senenin son günü itibariyle (31 Aralık 2020) can kaybı 1 milyon 815 bine dayandı, toplam vaka sayısı da 83 milyon 182 bini geride bıraktı. 60 milyona yakın insan da sağlığına kavuştu. En çok vaka 20 milyondan fazla enfekteyle ABD oldu. ABD’de toplam can kaybı 350 bini geçti. İkinci sırada 10 milyondan fazla vaka ile Hindistan var. Hindistan’da can kaybı da 150 bine dayandı.

Türkiye de en çok vaka görülen 7. ülke olarak seneyi kapatıyor. Vaka sayısı 2 milyon 200 bine dayandı, toplam can kaybı da 20 bin 600’ü geride bıraktı.

Korona ne demek?

Türk Dil Kurumu’na göre, “taç” demek olan korona, esasen “ay halesi, ay ağılı” anlamına geliyor.

Tüm dünyayı etkileyen küresel salgına adını veren “koronavirüs” terimi de adını virüsün en belirgin özelliği olan etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarından alıyor.

Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin ya da ayın taç küresine (Latince: corona) benzediği için “koronavirüs” olarak adlandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir