46 milyon insan ‘modern köle’

Avustralya merkezli Walk Free Vakfı’nın hazırladığı ve globalslaveryindex.org sitesinde sonuçlarını paylaştığı Küresel Kölelik Endeksi’ne göre dünyada yaklaşık 46 milyon insan, ‘modern kölelik’ şartlarında yaşıyor.
Endeks, araştırma şirketi Gallup’un 167 ülkede yaptığı çalışmalarla beraber 25 ülkede 42 bin kişiyle gerçekleştirilen anket sonuçlarının bir araya getirilmesiyle kurgulanmış.

2014’te 35,8 milyon olan ‘modern köle’ sayısı bu yıl itibariyle 45, 8 milyona çıkmış durumda. Raporda modern kölelik, “Bir kişinin sömürü amacıyla bedeni üzerindeki ve çalışıp çalışmama kararı hakkındaki özgürlüğünün elinden alınması.” olarak tanımlanıyor.

Kuzey Kore ilk, Türkiye 20. sırada

Vakfın kurucusu Andrew Forest, bu artışta daha iyi veri toplama imkânlarının payı olduğunu yadsımıyor fakat özellikle göçmenlerin ve evlerinden edilen kimselerin modern köleliğe daha açık olduğunu savunuyor. Ayrıca Forest, 2015’te İngiltere’nin çıkardığı modern köleliğe karşı yasanın benzerinin önde gelen 10 ülkede de görmek istediğini kaydediyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre modern köleliğin en yaygın görüldüğü yerler Kuzey Kore, Özbekistan, Kamboçya, Hindistan ve Katar. Kuzey Kore’de her 20 kişiden biri, bu koşullarda yaşıyor. Hindistan, 18,34 milyonluk ‘modern köle’ nüfusuyla bu alanda en kalabalık nüfusa sahip ülke konumunda.

Kamboçya’nın üçüncü, Hindistan’ın ise dördüncü sırada yer aldığı listede, Türkiye 167 ülke arasında 20. sırada yer alıyor. Rapora göre modern köleliğin en az görüldüğü yerler Avrupa ülkeleri. Ancak burada da zoraki işçilik ve cinsel istismar istatistiklerinin tehlikeli boyutlarda olduğu vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir