Karnabaharla her yaşta baharı yaşayın

Etliydi, sütlüydü, tatlıydı, baharlıydı derken sıra geldi kış sebzelerimize.. Kışın en lezzetli sebzeleri karnabahar, kereviz.. Ha pırasayı unutuyordum.. Lahana ve pırasayı nasıl göz ardı edebiliriz ki..

Bu hafta içlerinden karnabaharı tanıyalım ne dersiniz:) Karnabahar deyince okuyucularım “amaaan yanlış yemek” diyebilirler.. Hayır sebzelerin hiç biri yanlış yapmaz.. Hele hele karnabahar hiç yapmaz. Aksine faydaları karşısında donar kalırsınız. Pişman olursunuz yıllarca mutfağınıza sokmadığınıza. Arkadaşlarımdan biliyorum bana cafe lokantama yemeğe geldiklerinde “karnabahar yemeğini de yapıp satıyorsun ya pes doğrusu” dedikleri zaman sanki içten içe karnabaharı küçümsediklerini hissederim.

Oysa bana göre baklavadan, su böreğinden makbuldür beyaz çiçekli bu protein kaynağı.. Ama kadir kıymet bilene.. Bilmeyen de öğrenecek ya buradan okuyarak ya bir şekilde benimle bir yerde karşılaştıklarında… Sözü yemeğe hele sebzeye meyveye getirmediğim görülmez bir sohbette.. Mutlaka sözlerimle döve döve insanların önce akıllarına sonra menülerine sokmaya çalışırım sebze meyveyi…

Kızım bir yaşına gelip de sebze yemeklerine başladığımızda doktoru karnabahar, lahana yedirdiğimi öğrenince “sakın ha lahana, karnabahar gaz yapar” diyerek bebek menüsünden kaldırmaya kalkmıştı da.. Maalesef bebeğimi besleyeceğim sebzeleri ansiklopedilerden, dergilerden (tabi 20 yıl önce internet nerdee ) araştırırken karnabaharın protein, iyot, fosfor, A, B,C, E vitaminleri de içerdiğini öğrendiğimde ilk kez doktorumuzun tavsiyesine uymamıştım.

Zira bu sebzeyi küçüklükten itibaren tüketenlerin meme, akciğer ve bağırsak kanserine yakalanma olasılığı azalıyor. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırdığını duyunca mutlaka artık yiyeceksiniz. Peki cinsel gücü arttırdığını öğrenince.. Ya kalp krizini önlediğini okuduğunuzda.. Hala çık çık diyenler sıkı durun.. Şekeri dengelediğini biliyor muydunuz? Bakar mısınız şekeri düşürmüyor dengeliyor. Hala tüketmeyenlere duyurulur ki tansiyonu da dengeliyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Sakinlik, huzur veriyor.

Hayatınızın doğal prozacı resmen..

Seçerken dikkat edin; yaprakları taze, beyaz çiçek kısımları sık ve beyaz olsun.

Yani bunları eski yıllardan kitaplardan okudum da.. sivilceler için yüz maskesi yapıldığını da son yıllarda estetiysen arkadaşlardan öğrendim. Eh artık varın gerisini siz düşünün. İster yumurtaya bulayın kızartın. İster haşlayın yağlayın, limonlayın salata yapın. İsterseniz miyaneli çorbasını, ister zeytinyağlı yemeğini, isterseniz fırında kıymalısını pişirin. Olmadı Ograten yapın beşamel sosla.. Ne yapın yapın bir şekilde yapın yiyin. Bence en lezzetli ve pratik olanı zeytinyağlısı… Her şeyi çiğden atıyorsunuz. Hem ucuza mal oluyor hem zaman katline engel.

Tabi benim bildiğim insanoğlu daima işin zor yanını seçip hastalıkla savaşmaya bayıldığından yüce Allah’ın yolladığı şifa kaynaklarını tüketmeye korkar. Kimyasal ilaç tüketmek, hastane kapılarında sürünmek, doktor doktor gezip servet harcamak şu lezzetli sebzeleri yemekten daha akla yatkın gelir:).

Yahu merak etmeyin hepsi sizin için yollandı..

Sizlerin sağlıklı yaşaması için..

Siz Allah’ın doğal kaynaklarını hiçe sayın, hasta oldunuz mu yine o yüce Rabden şifa dilenin.. Tam komedi..

Oysa ki sağlık için tek yapacağınız şey marketten karnabahar alıp vereceğim tarifle pişirmek.

Bence doğal besinlerle bakın kendinize.. Siz bakmazsanız doktor parayla bakar.

Hepinize sağlık dolu günler.. Sevgilerimle..

Karnabahar

Zeytinyağlı Karnabahar

Malzemeler

Yarım kg karnabahar

1 adet kuru soğan

1 adet havuç

Yarım kahve fincanı pirinç

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 portakal suyu

1 tatlı kaşığı şeker

Yarım çay kaşığı tuz

Hazırlama

*Yemeklik doğranmış kuru soğan tencereye konur.

*Üzerine parçalara ayrılmış karnabahar, dilimlenmiş havuç, pirinç, tuz, şeker ilave edilir.

*Sıkılmış portakal suyu da üzerine gezdirilerek kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir.

*Arada dibi tutmaması için yarım kahve fincanı sıcak su ilave edilebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir