“Ders yardımı, öğrencinin üniversiteye girme olasılığını artırır”

Göteborg’da Lära För Livet Eğitim Merkezi’nde (LFL) ders yardımı kursları başlatıldı. Matematik, İngilizce, Sosyal ve Sayısal Bilimler olmak üzere dört ayrı dalda 7.-9. sınıf ve lise öğrencileri için LFL Eğitim Merkezi’nde kurslar veriliyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için LFL Müdür Yardımcısı Sümeyya Dökümcü ve eğitim merkezi öğretmenlerinden Maria Göbel Johansson ile bir söyleşi yaptık.

Sümeyya hanım önce biraz sizi tanıyalım, neler yapıyorsunuz ve Lära För Livet’le yollarınız ne zaman kesişti?

SD: Chalmers Üniversitesi’nde Bioteknik Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. İlkokul 3. sınıftan üniversite eğitimime kadar bu kurumda öğrenciydim. Eğitimim süresince motivasyonumun en büyük sebebi eğitim merkezinde rol modellerimin olmasıydı. İstikrarlı şekilde burada bulunmamın bütün eğitim hayatıma katkılarını görüyorum. Üniversiteye başladığım yıl Lära För Livet’te de aynı anda öğretmenliğe başladım. Matematik ve İngilizce derslerinde öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyorum. Şimdi de kurumun ders yardımı koordinatörlüğünü yapıyorum. Aynı zamanda kurumumuzu daha iyi tanıtmak için diğer öğretmen arkadaşlarla çeşitli çalışmalar yapıyoruz.

Peki neden ders yardımı?

SD: Öncelikle İsveç eğitim sisteminde okul dışında başka bir kurumdan ders alma pek yaygın değil. Son yıllarda bu konularda çalışmalar yapılsa da öğrencilerin dışarıdan bir eğitim alma talepleri yok. Fakat unutulan bir nokta var ki o da ek ders yardımı alarak okul başarısı yükseltilip aynı zamanda üniversiteye girme olasılığı artırılabilir. İsveç genelinde yapılan “Nationella Prov” isimli sınavlar öğrencilerin matematik, İngilizce, İsveççe ders notlarını etkiliyor. Öğretmenler genel itibari ile bu sınav sonuçlarını göz önünde bulundurarak dönem sonu notlarını veriyorlar. Öğrenciler bu sınava ön hazırlık konusunda pek bilgi sahibi değiller. Eğitim merkezi olarak bu tarz sınavlara nasıl çalışmaları gerektiği konusunda onları bilgilendirmek istiyoruz.

Lära För Livet’i mümasil kurumlardan farklı kılan unsurlar nelerdir?

SD: Lära För Livet’i bu noktada farklı kılan en etkili unsur öğrencilerine derslerinde yardımcı olup aynı zamanda onlara rol model oluşturma. Ders yardımını veren öğretmenler İsveç eğitim sistemini iyi bilen kişiler ve üniversitede eğitim görmekteler. Öğrencilerin kişiliklerine göre hangi alanlarda başarılı olabilecekleri konusunda rehberlik hizmeti sunuyorlar. Örneğin; öğrencinin lise seçimi, okuyacağı bölüm, alacağı seçmeli kurslar ve üniversiteye girebilmesi için lise puanlarındaki artış konularında gösterilen taktik ve yollar gibi. Lära För Livet bu alanda kendini sürekli yenileyen ve değişimlere açık bir kurum olarak yoluna devam ediyor.

Maria Göbel Johansson

Ders yardımı almak, öğrencilerin eğitimine nasıl bir katkısı sağlıyor?

MGJ: Öğrencilerin okul dışında bir yerde ders almaları onların çalışmalarını disipline sokar. Etüt imkanlarından dolayı daha istekli ders çalışabilirler. Birebir soru sorma imkanları olduğundan derslerinde yaşadıkları sorunları çabuk halledebiliyorlar. Ders çalışmada elde ettikleri alışkanlığın ileri de alacakları eğitime katkıları çok fazla. Ders çalışma alışkanlığı biran da kazanılabilen bir alışkanlık değildir. Bu konuda ders yardımı öğrenciye bu alışkanlığı kazandırmada ve çalışma düzeni sağlamada faydalı olur.

Ders yardımı kursları hakkında daha detaylı bilgi icin www.laraforlivet.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Zeynep Dökümcü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir