8 adamın serveti dünyanın yarısının mal varlığına eşit

İngiliz yardım kuruşulu Oxfam, dünyanın en zengin sekiz kişisinin servetinin dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit olduğunu açıkladı.

Açıklanan araştırma sonucunda, zengin ve yoksul arasındaki eşitsizliğin sanılandan daha büyük olduğunun altı çizildi. 170 yıl içinde kadınlar erkekler kadar maaş kazanabilece, yoksul ülkeler, vergi cennetleri yüzünden 100 milyar dolar zarar ediyor, yoksul ülkelerin karçırılan vergiler yüzünden edinemediği 100 milyar dolar ile 124 milyon çocuğa eğitim verilebilir, gibi çarpıcı tespitlerin yapıldığı raporda zenginler listesi de açıklandı. Bir numara, 75 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates. Peşinden, İspanyol tekstil devi Inditex’in kurucusu Amancio Ortega, yatırımcı Warren Buffett, Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg, Oracle’ın kurucusu Larry Ellison ve New York’un eski belediye başkanı Michael Bloomberg sıralanıyor.

Yardım kuruşulu Oxfam, Dünya Bankası’nın eşitsizliği azaltma hedefine ulaşması için, zenginlere uygulanan verginin artırılması ve çalışanların daha adil bir şekilde maaş kazanması için hükümetlere işbirliği yapmaları çağrısında bulundu. Kaynak: Forbes/Oxfam/BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir