AB liderler zirvesi ‘aşı pasaportunu’ konuşuyor

[ad_1]

Avrupa Birliği Devlet Liderleri Zirvesi koronavirüs pandemisi sebebiyle bir kez daha sanal olarak gerçekleştiriliyor.

İki gün sürecek olan zirvede Covid-19 pandemisinde gelinen son durum, olası aşı pasaportu uygulaması, güvenlik ve savunma konuları ile güney komşuluk politikaları ele alınıyor.

Aşılama konusunda başta AstraZeneca olmak üzere anlaşma yapılmış olan firmalarla tedarik sorunu yaşayan AB kısa süre içerisinde kıta nüfusunun önemli bir bölümünün aşılanmış olmasını istiyor. Başta Kıbrıs, İspanya, Malta, Portekiz, İtalya ve Estonya olmak üzere turizm önemli bir gelir kalemi olan ülkeler Yunanistan’ın önerisi olan ‘aşı pasaportu’ uygulamasını destekliyor.

Aşı olanlara sertifika verilmesi ile o kişiler sıkıntısız şekilde AB içerisinde dolaşabilecek. Sertifikası olmayanlar ise kısıtlamalara, testlere ve karantinalara tabi olacak. Bu durumun AB vatandaşları arasında çifte standart oluşturacağı endişesi taşıyan ülkeler mevcut. Almanya, Romanya ve Fransa uygulama önerisine karşı duranların başında geliyor.

Aşı pasaportu tartışmaları

Aşı tedarikini söz verilen sürede gerçekleştiremeyen birliğin üye ülke vatandaşlarını aşı pasaportu gibi bir uygulama ile ikiye ayırmasının haksızlık yaratacağı kaydediliyor. Bazı insanlar aşı olmak istemedikleri için olmasalar da çok daha fazla sayıda kişi gerek yaşı genç olduğu gerekse yaşadığı ülkenin finansal durumu nedeniyle aşıya erişemediği için sertifika sahibi olamayacak.

Bu nedenle zirvede liderlerin önündeki en tartışmalı madde bu. Bununla birlikte Almanya ve Belçika gibi sınırlarını kapatan ülkeler de görüş ayrılığının yaşandığı bir başka konu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir