Anayasa Mahkemesi’nden iltica başvurularını etkileyecek karar

Anayasa Mahkemesi yaş tespitinde diş röntgeni çekilmesi uygulamasını onayladı. Yöntemin iltica başvurularında önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

Anayasa Mahkemesi bir zanlının veya iltica başvurusunda bulunan bir kişinin yaşı konusunda bir şüphe oluşması halinde ilgili kişinin yaş tespiti  için diş röntgeninin  çekilmesinin Anayasaya uygun olduğuna karar verdi. Bu karar ile gerek Göçmenler İdaresinin (migrationsverket) gerekse ceza mahkemelerinin karar alma aşamasında elinin oldukça rahatlayacağı belirtiliyor. Karar sonrası İsveç doğumlu olmayan kişilerin yaşının tespitinde yanlış beyanlar nedeniyle bu güne kadar yaşanan  suiistimallerin azalması öngörülüyor.

Anayasa mahkemesi, bir yerel mahkemenin kanun dışı uyuşturucu kullanma ve ağırlaştırılmış fiziksel saldırı suçlamasıyla yargılanan bir zanlının 16 yaşında olduğunu beyan etmesine rağmen diş röntgeni çekilmesi sonrası aslında 22 yaşında olduğunun ortaya çıkması sonrası verdiği hapis ve akabinde sınır dışı etme cezasını onayladı.

Anayasa Mahkemesinin bu kararının iltica başvurularında 18 yaş altı çocuklara tanınan avantajlardan yararlanmak için yanlış yaş beyanında bulunan mültecilerin başvurularını da önemli oranda etkileyeceği belirtiliyor. Göçmenler İdaresi ile çocuk statüsünde iltica başvurusunda bulunan mültecilerin arasında sık sık tartışma konusu olan yaş tespiti meselesinin bu şekilde bir çözüme kavuşmuş olacağı da bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir