Anket sonucu: İsveçlilerin mültecilere bakışı olumlu

Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülkede gerçekleştirilen bir anket çoğu İsveçlinin mültecilere bakışının olumlu olduğunu gösterdi.

‘Pew Research Center’ adlı bir araştırma şirketinin 10 ayrı AB ülkesinde toplam 11,494 kişi ile gerçekleştirdiği anketin sonuçları kamuoyuna açıklandı. 4 Nisan-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre İsveçlilerin yarısından fazlası mültecilere olumlu bakıyor. ‘Mülteciler çalışarak ve yetenekleri ile ülkenizi daha güçlü mü yapıyor?’ şeklindeki bir soruya İsveçlilerin yüzde 62’si  ‘evet’ cevabı verirken bu oranın ankete katılanlar ülkeler içinde en yüksek oran olduğu belirtiliyor. Anket sonuçlarına göre İsveç’i Almanya takip ederken mültecilere yönelik en olumsuz bakışa sahip AB ülkelerinin ise yüzde 9 gibi oranla Yunanistan ve Macaristan olduğu ortaya çıktı.

‘The Local’ adlı internet sitesinin verdiği habere göre anket İsveçlilerin yüzde 46’sının aksi görüşüne rağmen yüzde 49’unun yurt çapında işlenen suç artış oranlarından dolayı mültecileri sorumlu tutmadığını da gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir