Anthony Yigit, İsveç’te en son 51 yıl önce yapılan bir unvan maçına çıkıyor

İsveç’in Türk kökenli boksörü Anthony Yigit, Stockholm’de tarihi öneme sahip bir maça çıkıyor. Süper Hafif Sıklet dövüşen Anthony Yigit, 30 Eylül’de İsveç’te en son 1966 yılında yapılan bir unvan maçında İspanyol rakibi ile karşılaşacak.

Yiğit, geçtiğimiz Şubat ayında İngiltere’de karşılaştığı Lenny Daws’ı 12 rauntluk bir mücadele sonunda mağlup ederek 30 yıl aradan sonra Süper Hafif Sıklette İsveç’e Avrupa’nın en prestijli kemerini (EBU) getiren boksör olmuştu.

19 maçta yenilgisiz 25 yaşındaki Yiğit bu ‘Avrupa Şampiyonu’ unvanını korumak için 30 Eylül’de Solnahallen’de 23 yaşındaki rakibi Sandor Martin ile kozlarını paylaşacak.

İspanyol boksörün de çıktığı 30 maçta 29 galibiyeti ve 1 mağlubiyeti bulunuyor. Barcelonalı boksör yaptığı son 14 maçı üst üste kazanarak Yiğit’in karşısına Avrupa şampiyonu unvanı için çıkma hakkını elde etti.

İsveç’e 30 yıl aradan sonra Süper Hafif Sıklette Avrupa’nın en prestijli kemerini (EBU) getiren boksör

Haberisveç’e konuşan Antony Yiğit, İspanyol boksörün de kendisi gibi, rakibine göre hem agresif hem de defansif olabildiğini belirterek, “ama ben daha iyiyim. Onun için maçı kazanacağım. Sandor’un sadece İspanya tecrübesi var. O ilk defa İspanya dışında bir maça çıkacak. Benim ise çok farklı ülkelerde dövüş tecrübem var” dedi.

Bu maçın kendisi için çok önemli olduğunu kaydeden Yiğit, “bu Avrupa şampiyonluğu unvanı koruma maçı olacak. Yenersem unvanımı pekiştirmiş olacağım. Diğer taraftan, dediğim gibi bu maçın tarihi bir önemi de var. ‘Avrupa şampiyonluğu unvan koruma maçı’ en son 51 yıl önce İsveç’te İsveçli boksör Bo “Bosse” Högberg ile İtalyan boksör Sandro Mazzinghi arasında yapılmıştı. Ve o İsveç topraklarında yapılan son unvan maçıydı. 51 yıl sonra bu unvan maçına ben çıkmış olacağım” diyerek maçın tarihi önemine işaret etti.

Bu unvan maçının İsveç’te bu kadar uzun bir aradan sonra yapılıyor olmasının sebebini de açıklayan Yiğit, “İsveç’te 1970 yılında hayatı tehdit eden yaralamalara sebebiyet verdiği ve izleyiciler üzerinde olumsuz (şiddeti teşvik) etki bıraktığı gerekçesi ile profesyonel boks yasaklanmıştı. 2007 yılında bu yasak biraz yumuşatıldı; sadece 4 rauntluk maçlara izin çıktı. 4 raunttan fazla maçlar için ise özel izin gerekiyor. Unvan maçları 12 raunt olduğu için İsveç’te yapılamıyordu. Sorun da buydu. Profesyonel boks olmadığı için boksörler boks yapıp yaşayamazdı; çalışmaları gerekiyordu. 2013 yılında bazı promotörler geldi İsveç’te yatırım yaptı. Benim Solna’da yapacağım maç 12 rauntluk bir maç ve biraz önemi de buradan kaynaklanıyor” dedi.

Yiğit, 51 yıl aradan sonra İsveç’te yapılacak bir unvan maçına hazırlanıyor.

“Kendimi İsveçli bir Türk olarak hissediyorum”

Adanalı bir anne, İsveç’te yaşayan Rus kökenli bir babanın evladı olarak Stockholm’ün Haninge bölgesinde dünyaya gelen ve İsveç’in yanı sıra Türk pasaportunu da elinde bulunduran Yiğit, kendisini İsveçli bir Türk hissettiğini söylüyor.

Rus babası ile pek ilişkisinin bulunmadığını kaydeden Yiğit, “Türkiye gittiğimde ise Türkiye’de yaşayan bir İsveçliyim. Bir yarım İsveç bir yarım Türk. Babamın Rus olması dışında Rusya ile bir bağım oluşmadığı için orayla ilgili pek bir şey hissetmiyorum. Anneannem Finli. Aynı şekilde orayla ilgili de pek bir bağım yok” diye konuştu.

 “Hedefim de dünya şampiyonu olmak”

Destek anlamında böyle çok uluslu olmanın faydalarını gördüğünün altını çizen Yiğit şunları söyledi: “Mesela bazen Finlandiya’da ‘İsveç’te yaşayan Finlandiyalı boksör’ şeklinde benim hakkımda gazetelerde haberler çıkıyor. İngiltere’de yaşarken oranın medyası da işte İngiltere’de yaşayan Antony yiğit… Adana’da iyi tanınıyorum. Türkiye’de boks maçlarını yayınlayan kanallar benim maçlarımı genelde yayınlıyor. Adana’da beni ismimle çok kimse bilmeyebilir ama Adanalı boksör Yiğit dediğinizde genelde bilinirim.”

5-6 yıl daha boks yapmak istediğini belirten Yiğit, “şu an 25 yaşındayım 32 yaşında bırakmayı düşünüyorum. Bu süreçteki hedefim de dünya şampiyonu olmak” dedi.

Antony Yiğit kimdir?

1 Eylül 1991 Stockholm doğumlu Antony Yiğit, 12 yaşına kadar Stockholm’de yaşadı. Daha sonra annesinin memleketi Adana’ya yerleşen Yiğit, burada 3 yıl okudu ve 15 yaşında Stockholm’e geri taşınarak boksa başladı. 2012 yılında İsveç’i temsilen Londra’da yapılan Yaz Olimpiyatları’na katıldı. O zamandan bu yana da İspanya, İngiltere, Almanya, Danimarka gibi farklı ülkelerde yaşayarak çok başarılı antrenörlerle profesyonel boks çalıştı. Şuana kadar profesyonel anlamda 20 maça çıktı. 19’unda galip birinde ise berabere kaldı. Yiğit, Avrupa Şampiyonluğu’nun yanı sıra WBC Baltık Ülkeleri Şampiyonu unvanına da sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir