Avrupa Konseyi Türkiye’ye heyet gönderiyor

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) izleme komitesi Paris’te toplantı yaptı. Türkiye’de son dönemlerde yaşanan olumsuz gelişmeleri gözlemlemek üzere Türkiye’ye bir heyet gönderme kararı aldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) izleme komitesi bugün Paris’te toplantı yaptı. Medya ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları, anayasa mahkeme kararlarına zorluk çıkarılması, hukukun üstünlüğünün erozyona uğraması, Güneydoğu’da birkaç aydan beri uygulanan sokağa çıkma yasaklarından kaynaklanan insan hakları ihlallerinin, endişe verici boyutlara ulaştığını dile getirdi. Bu olumsuz gelişmeleri gözlemlemek üzere Türkiye’ye bir heyet gönderecek.

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin Türkiye’nin Avrupa Konsey’e karşı yükümlülüklerini yerine getirme konusunda zarar verdiğini bu yüzden endişe duyduklarını belirtirken demokratik sivil bir anayasanın geliştirilmesi için çaba gösterilmesini istedi.

Komite, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerden birisi olduğunu hatırlatarak stratejik ortak olmaya devam ettiğini yineledi. Buna paralel olarak Türk hukukundaki adli uygulamaların, Avrupa konseyi standartlarına, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına uygun olması gerektiğini uyarısında bulundu.

Raportörlerden en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret ederek demokratik kurumların işleyişi hakkında 2016 haziran ayına kadar bir rapor hazırlayacak. Venedik komisyonundan “Avrupa konseyi bağımsız hukuk uzmanları” sokağa çıkma yasaklarını düzenleyen yasal çerçeve hakkında görüşlerini isteyen komite son olarak Türk yetkililere, sokağa çıkma yasaklarının olduğu bölgelerde yasağı gevşetmesi, tıbbi malzeme, gıda, ve diğer temel ihtiyaçlara erişimi kolaylaştırması için çağrıda bulunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir