Kahvaltı mezeleri

Bu köşeyi okuma süresince olsa dahi sizlere mutluluk sunmak benim için bir ömre bedel..

Gerisi lafı güzaf. İnternet yoluyla Türkiye, Avrupa ve hatta bütün dünyada bizleri okuyan hemşerilerimiz tariflerimizi her hafta merakla beklediklerinden ve denedikleri her tarifle hem kendileri hem de ailelerine hoşluklar yaşattıklarını da sağ olsunlar mail yoluyla bizlere iletiyorlar..

Neyse kısacası biz sizlere her hafta ulaşabildiğimiz için mutluyuz.. Hadi gelin siz de bu hafta sonu tariflerimizle kahvaltılarınızı şenlendirin.. Aile fertleriniz neşelendirin..

Nasıl mı?

Şimdi yumurtaları haşlayın..

Haa yumurta dedim de..

En kaliteli protein yumurtada bulunuyor unutmayalım.. A, D, E ve B grubu vitamin içeriyor.. Neyse biz kahvaltı mezelerimize dönelim..

Yumurtaları haşlayıp ikiye bölüyoruz.. Üzerine tatlı toz kırmızı biber, kimyon, karabiber tuz, kekik serpiyoruz.. Zeytinyağı ve limon gezdiriyoruz..

Bitmedi…

İnce ince kıvırcık salata yaprakları doğrayarak yumurtayı ağzına sürmeyen aile fertlerini bakın nasıl birer yumurta düşkününe çeviriyoruz.. Sonra yeşil kokteyl zeytini alıyoruz.. Limonlayıp yağlıyoruz.. Ama mutlak sızma zeytinyağı olacak.. Kekik, nane serpiyoruz ve limon dilimiyle süslüyoruz.. Etrafına da minik brokoli parçaları serpiyoruz.. Ama çiğ brokoli.. Böylelikle çiğ brokoli yemeğe başlıyoruz farkında olmadan.. Lezzet olarak da görsel olarak da birbirine yakışan bu iki ayrı ton yeşil besin maddesi yine E vitamin deposu.. Ve kemik gelişimine yarıyor.. Dokuyu yeniliyor.. Brokoli zaten mucizevi sebzelerden biri.. E, A, C vitaminleri içeriyor.. Yani toksin temizleyici.. Faydası yine eriyen kemiklere.. Çiğ yemek lazım çiğ çiğ…

Ve havuçlu peynirli kanepeler… Evet ikisi bir arada.. Havuç and peynir.. Havucu rendeliyoruz.. Yağda yumuşayana dek soteliyoruz.. Yumuşadı mı bir de labne peynirle karıştırıp sürüyoruz üçgen kesilmiş kepekli tost ekmeği ya da sandviçlerin üzerine.. Ama maydanoz ve zeytinle süslemeyi asla ihmal etmiyoruz.. Gözlerimizi de mutlu edeceğiz ya.. 🙂

Havucun faydaları yazmakla bitmez.. Mineral tuzlar, sodyum, potasyum, fosfor, şeker, kalsiyum, karaton, karotin, A. B. C. E vitaminleri her şey içeriyor..

Yani insanın tavşan olası geliyor.. Kanser dahil, kalp dahil, o dahil bu dahil pek çok şeye yarıyor..

Sonra yine minik çeri domateslerin içini yağlı beyaz koyun peyniri ya da lorla dolduruyoruz.. Diyet yapanlar light peynirle dolum işlemini yapacak tabi.. Alın size bir A, B, E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor deposu.. Protein bakımından lor daha zengin.. Kolesterol açısındansa fakir.. Korkmayın lor peynirle doldurulmuş çeri domates dolmalarından.. Onu da yiyin gari 🙂 Domatese gelince yine demir potasyum, kalsiyum fosfor, A, B, C vitaminleri açısından zenginliği kuşku götürmeyen mucizevi bir sebze.. Bana göre meyve.. Ben oturup meyve gibi yerim.. Yani bunca meze.. İnsana rakıyı bıraktırır.. Kahvaltı ve demlenmiş çay tiryakisi yapar adamı.. Ee biz niye müdavimiyiz bu sabahçılığın.. Sırf bu lezzet deposu mezeler yüzünden.. Konuyu dağıtmadan meze tariflerimizi tariflemeye devam edelim..

Yine beyaz peyniri bu kez maydanozla karıştırıyoruz, iki parmak eninde doğradığımız salatalıkların için hafifçe oyarak bu karışımla dolduruyoruz.. İşte bir A ve C vitamin kaynağı daha..

Benim arkadaşlarım arasında bu çok ünlü kahvaltı mezeleri, vücutta enerji oluşmasına katkı sağlayarak alkolün verdiği rehavet, uyuşma halinin aksine zindelik veriyor ki tecrübeyle sabit bir hafta yetiyor adama..

Durun daha bitmedi..

Çemen var.. Hani şu salçalık biber, tatlı domates salçası, ceviz, zeytinyağı, kuru nane, ufalanmış peynir, çok az sarımsak karışımı.. Ben ona salça reçeli derim.. Off yarabbi ne lezzetli olur hele yarım diş sarımsak da ilave ettiğimizde.. Ama halis Gaziantep salçası olacak.. Ev yapımı olacak.. Hatta kurutularak yapılmış olacak.. Güneşte kurutulmuş olacak… Bir ömür yer yine bıktırmaz bir meze.. Çemen de köy ekmeğinin üzerine müthiş yakışıyor.. Kırmızı biberin C vitamini deposu olduğunu çocuklar bile biliyor artık…Ve kansızlığa iyi geldiğini..

Gelelim bu haftaki son mezemize.. Zeytinyağı, limon suyu, kekik, pul biber, kırmızı toz biber karışımı siyah zeytin üzerine dökülerek üzeri limon dilimleriyle süslenir ki bu meze sayesinde çiğ yenen limon vitamin kaybına yol açmayarak doğrudan vücuda geçer.. Siyah zeytin ve zeytinyağı kansere karşı koruyucu.. Yaşlanmaya karşı koruyucu.. Hatta Pazartesi sendromlarına karşı koruyucu.. Pazartesi gününe dinç, sağlıklı zinde başlamanın yolu hafta sonu kahvaltılarında, branchlarında çay ve kahvaltı mezeleri ile demlenmeden geçiyor..

Şimdi bu hafta birkaçından bahsedebildim.. Tabi ki daha neler var neler.. Zaman zaman yer vereceğiz yine bu sayfada..

Kahvaltı mezelerimiz yazmakla bitmez.. Kim bilir sizlerde de ne değişik tarifler var.. Bana değişik kahvaltı mezelerinizi yazın.. Kalbimi kazanın 🙂 🙂 :).

Haftaya kadar esen kalın.. Dinç kalın..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir