Bağış için yapılan bir parti, nasıl “Ulusal Gün”e dönüştü?

İsveç, bağımsızlığını ve egemenliğini simgeleyen Ulusal Gün’e (Nationaldag) hazırlanıyor. Her yıl 6 Haziran’da tüm ülkede bir şölen havasında kutlanılan Nationaldag, artık İsveç’in yurtdışı temsilciliklerinde de törenlerle icra ediliyor.

İsveç Ulusal Günü, 2005 yılından bu yana tam anlamıyla bir bayram havasında kutlanılıyor. 1916’dan 1983 yılına kadar 6 Haziran, İsveç’in “Bayrak Günü” olarak kutlanılıyordu. 83 yılında isim değişikliğine gidilerek bu günün ‘Ulusal Gün’ olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı, ancak kutlamalar 96 yılından itibaren yapılmaya başlandı. Bu günün resmi tatil kabul edilmesi ise 2005 yılında oldu. 

6 Haziran, İsveç’i Danimarka işgalinden kurtaran ve ülkede birliği tesis eden Gustav Vasa’nın 1523 yılında kral olarak tahta çıktığı gündür. 6 Haziran’ın İsveç tarihinde bir başka önemi daha var. 1809 yılında ilk defa “eşitlik, kardeşlik, özgürlük, can ve mal güvenliği” gibi reformların yer aldığı anayasa da 6 Haziran’da kabul edilmişti. 

1916 yılında Stockholm’deki Nordic Müzesi (İsveç’in kültürel geçmişi ve etnografik koleksiyonunu barındıran müze) ve açık hava müzesi Skansen’in kurucusu Arthur Hazelius, planlandığından iki yıl önce bitirdiği müzeye ilgisizlikten yakınır. Ayrıca borçları vardır. Bu borçları ancak büyük kalabalıklarla temizleyebileceğini düşünür. Kral Vasa’nın tahta oturduğu 6 Haziran’da günün anısına Skansen’de bütün halkın davetli olduğu bir parti organize eder. Bu parti her yıl düzenli olarak tekrarlanır.  Hazelius borçlarından kurtulur ancak parti, zamanla tarihi bir anlam kazanarak asker ve devlet yetkililerinin de katılımıyla bütün ülkede yapılmaya başlanır. 

Bayrak Günü olarak kutlanılan bu günün “Ulusal Gün”e dönüşmesi ise kolay olmaz. 2004 yılında mecliste tartışılırken, kraliyet çevresi ve sağ partiler, “6 Haziran, Ulusal Gün olsun ve resmi tatil ilan edilsin” önerisine destek verirken, sol partiler ve bazı STK’lar ise bu günün  “Irkçılığa Karşı Ulusal Protesto Günü”  olarak ilan edilmesini ister ve bu öneriye karşı çıkar. Sol partiler, 6 Haziran’ın ulusal birlikteliği sağlamaktan öte, ırkçılığa zemin hazırlayacak bir gün olacağını ileri sürerler.  

Gelinen süreçte sol partilerin korkusunun yersiz olduğu anlaşılıyor. İsveç Ulusal Bayramı yerlisiyle, yabancısıyla, yeni İsveçlisiyle tam bir şenlik havasında kutlanıyor. Birçok şehirde yıl içerisinde İsveç vatandaşı olanlar için özel törenler de düzenleniyor. Belediyelerin organize ettiği bu seremonilerde, birçok Avrupa ülkesinde yapıldığı gibi vatandaşlık yemini edilmiyor ancak, 

“Sonsuza dek, sevgili ülkeme hizmet etmek istiyorum,
Ölünceye dek sana sadık kalacağıma yemin etmek istiyorum.
Senin hakkını ellerimle ve düşüncelerimle ben koruyacağım, 
Senin bayrağını, zaferlere taşıyacağım.”

kıtasında olduğu gibi bir yeminden farkı olmayan İsveç Ulusal Marşı hep beraber söyleniyor. 

Ulusal Bayram programı Stockholm’de kraliyet ailesinin ev sahipliğinde, ancak diğer illerde ise belediyeler bünyesinde yapılıyor. İsveç Kralı Carl 16. Gustav ve eşi Kraliçe Silvia her yıl Skansen’deki törene katılıyor. İsveçliler ellerinde bayrakları, geleneksel kıyafetleri içerisinde kraliyet ailesini selamlıyor.  Şehrin başka noktalarında da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Şenlik alanları kuruluyor, konserler veriliyor. Son yıllarda ise dünyanın değişik ülkelerinin kültür ve yemeklerinin tanıtıldığı stantlar açılıyor ve göçmen kökenli İsveçliler kendi kültürlerine ait folklorik danslarını sergiliyorlar. Geçtiğimiz yıl bir grup Türkün de davullu, zurnalı, halaylı kutlaması İsveçlilerin büyük ilgisini çekmişti. 

Stockholm’de Skansen’in yanı sıra Kungsträdgården, Skeppsbron ve Kraliyet Sarayı’nda da büyük programlar yapılıyor. Bu yılki programda, sabah saatlerinde Veliaht Prenses çifti, sarayın Logården kapısını açacak ve ziyaretçileri içeriye alacak. Normalde ücretli olan sarayın içerisindeki müzeler bugüne mahsus olmak üzere ücretsiz gezilebilecek. Sarayın avlusunda hem yetişkin, hem de çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek. İsveç’in ünlü sanatçılarının da sahne alacağı programlar sabah saat 10’da başlayacak ve gece 10’da son bulacak.İsveç’in tarihi dantelâsını, kültürünü ve geleneklerini bir kez daha yakından görme ve anlama fırsatı sunan bu bayramda çocuklarınızla birlikte şehirde olun derim. Ulusal bayramınız şimdiden kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir