Bangledeşli mucit plastik şişelerden klima yaptı

Bangladeşli Ashis Paul tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde plastik şişeler, düşük bir maliyetle elektriksiz klimaya dönüştürülebiliyor. Yapımı oldukça basit olan bu sistem, kavurucu yaz sıcaklarında ülkenin yoksul bölgelerindeki insanların serinlemesine yardımcı oluyor. Ayrıca bu sayede kullanılmış plastik şişelerin de geri dönüşümü sağlanıyor.
Geri dönüşümün önemli bir yere sahip olduğu günümüz dünyasında, plastik şişelerin değerlendirilmesine de yardımcı olan elektriksiz klima sistemi ekolojiye katkı sağlıyor. Dünya’da her yıl yaklaşık 50 milyar su şişesi kullanılıyor; ancak bu şişelerin yalnızca %20’si geri dönüşüme gidiyor. Kalan şişeler dünyayı kirletmeye devam ediyor.

25 000 ekolojik klima yerleştirildi

Yaz aylarında sıcaklığın 45oC’lere çıkabildiği Bangladeş’te, kırsal kesimlerde yaşayan insanların büyük çoğunluğu elektrik bağlantısının olmadığı tenekeden barakalarda kalıyor. Sıcaklığın bu denli artmasıyla da birlikte, teneke evlerde yaşayan insanların hayatı çok daha zor hale geliyor. Ekolojik klima (Eco-Cooler) sayesinde camlar, ılık rüzgârı soğuk hava akımına dönüştüren mekanizmalara dönüştürülüyor. Bangladeş’in yoksul yerlerindeki evlere şimdiye kadar 25 000’den fazla ekolojik klima yerleştirildi. Bütün bu çalışmalar Grameen Intel (GISBL) şirketi çalışanları ve Grey reklam ajansının Dakka gönüllüleri tarafından gerçekleştirildi.

Projenin hiçbir telif hakkı yok

Ekolojik klimanın fikir babaları GISBL şirketi çalışanları oldu. Çalışanlar bu girişimlerini bir proje haline getirdiler. Ekolojik klimanın telif ve patent hakkı bulunmadan, isteyen herkes kendi klimasını kendisi yapabiliyor. Hatta internette yapım aşamasını tek tek anlatan bir kılavuz da bulunuyor. Yapımı oldukça basit olduğundan, proje fikrinin daha da yaygınlaşması ve özellikle yoksul bölgelerde herkesin kendi ekolojik klimasını yapması hedefleniyor.

Çalışma prensibi oldukça basit

Aslında ekolojik klima çok basit bir bilimsel prensibe dayanıyor. Şişenin geniş tarafından gelen sıcak hava, ağızdan geçerken sıkışarak soğuyor. Diğer taraftan beş dereceye kadar daha soğumuş olarak çıkıyor. Daha basite indirgersek, soğuması için dudakların büzülerek yemeğe üflendiği prensiple tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Şişe ağzı havanın sıkışmasını ve soğumasını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir