Barış varken niçin ayrılık?

Kimilerine göre Avrupa Birliği (AB) bir balon ve pek yakında patlayabilir. Kimilerine göre ise 21. yüzyılın en büyük barış projesi ve dünyanın geleceği adına ayakta kalması son derece önemli.

Bununla beraber İngiltere Birleşik Krallığı’nın (UK) bir süredir AB’den ayrılma sinyalleri vermesi AB için alarm zillerinin çalmasına ve birliğin balon olduğu fikrinin güçlenmesine yol açtı.

Geçtiğimiz hafta AB ile İngiltere arasında gerçekleştirilen zirvede konu masaya yatırıldı. İki gün süren zirvenin sonucunu AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, resmi twitter hesabı üzerinden açıkladı ve oybirliğiyle bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

AB içinde özel bir statü elde eden İngiltere Başbakanı David Cameron, AB’de kalma konusunda ikna oldu. Ancak bu konuda İngiliz halkını da ikna etmesi gerekiyor. İngilizler, Haziran ayında yapılması planlanan referandum ile AB’ye devam mı tamam mı karar verecekler. Bu noktada AB lehine tavır koyan Başbakan Cameron, liderliğini sarsacak ciddi bir risk almış oldu. Referandumdan AB’ye hayır kararı çıkması halinde Cameron, kendisini başbakan yapan seçmenin tokadını yemiş olacak ve büyük bir ihtimalle bir erken seçim kararı alma durumunda kalacak. Aksi durumda ise liderliğini perçinlemiş olacak.

Takip ettiği birçok politikada İngiltere’yi örnek alan İsveç, şüphesiz İngiltere’nin Birlik içinde kalmasını ısrarla istiyor. İngiltere’nin ayrılması halinde Birliğin güçsüzleşeceğini belirten Başbakan Stefan Löfven, “Yaralı ve parçalı bir AB, şuan en az ihtiyacımız olan şey. Zira şuan bir mülteci sorunumuz var, karşımızda agresif bir Rusya var” diye konuştu.

Evet, İngiltere’nin AB’de kalması önemli. İngiltere’nin olmadığı bir AB eksik sayılır. Haziran ayında AB taraftarları mı yoksa AB karşıtları mı kazanacak hep beraber göreceğiz.

Huzurun kıymetini bilenler tebriki hak ediyor

Geçtiğimiz hafta Stockholm’de Botkyrka Türk Kültür Derneği bombalı saldırıya uğradı. Saldırı sonrası derneğin hemen 100 metre ilerisinde bulunan Anadolu Kürt Derneği yardıma koştu. Son olarak iki dernek ortak bir basın toplantısı gerçekleştirerek sağduyu çağrısı yaptı.

İşte biz buyuz!.. Yani dostuz, kardeşiz.

İsveç’te dahi araya fitne sokup huzur bozmaya çalışanlara en güzel cevap verildi. Buradan her iki dernek yetkililerini de kutluyorum.

İyi haftalar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir