‘Brexit, siyasi elitlere karşı bir başkaldırı’

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan referandumda Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılık kararı (Brexit) Avrupa’da bir siyasi depreme neden olurken uzmanlar referandum sonucunu az eğitimli ve nispeten fakir halk kesiminin  siyasi elitlere karşı bir başkaldırısı olarak değerlendiriyor.

ABD merkezli Brookings Enstitüsü uzmanlarından William Galston, Brexit için oy kullanan seçim bölgelerinin demografik yapısı incelendiğinde bu bölgelerin genellikle göçmen işçilerin yoğun olduğu kırsal yerler, eski sanayi merkezleri ve büyük şehirlerin etrafındaki nispeten fakir bölgeler olduğuna dikkat çekti.

Yeni global düzenden ekonomik olarak yeterince faydalanamayan, global ekonomik krizden en çok etkilenen bu kesimin daha az eğitimli ve nispeten fakir olduğuna işaret eden Galston, ‘bu kesim aynı zamanda göçmenler nedeniyle işini ve ekonomik güvenliğini kaybetmekten korkuyor ve bu endişeleri siyasi elitler tarafından sahiplenilmediğinden onlara güvenmiyor’ şeklinde görüş belirtti.

Avusturya merkezli Go-Governance Enstitüsü uzmanlarından Melanie Sully ise durumu Avrupa’nın demokrasi krizi olarak tanımlarken ‘ekonomik sıkıntılarla boğuşan, kimliğini ve geleneklerini kaybetmekten korkan halk kesimi, kitle partilerinin siyasi elitlerine güvenmiyor ve aşırı sağ partiler de bu korkuları istismar ediyor’ şeklinde görüşünü ifade etti.

Fransız uzman Dominique Moisi ise Brexit kararını Avrupa tarihinin kara bir sayfası olarak nitelerken ‘Brexit, Berlin Duvarının yıkılması ne anlama geliyorsa, onun tam tersi anlama geliyor’ şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir