Brexit sonrası İngiltere’de yabancı düşmanlığı arttı

Brexit sonrası İngiltere manzarası: AB’den ayrılıyoruz, artık Polonyalı parazitlere yer yok.

Polonyalı bir ailenin posta kutusuna referandumun ertesi günü “AB’den ayrılıyoruz, artık Polonyalı parazitlere yer yok” diye not bırakıldı. Birleşik Krallık’ta AB’den ayrılalım sonucu çıkan referandumdan sonra göçmenlere ve Müslümanlara yönelik nefret suçlarında artış gözlendiği açıklandı.

Ulusal Polis Şefleri Konseyi’nin açıkladığı raporda, referandum sonuçlarının açıklanmasından sonraki dört gün içinde, göçmenlere yönelik nefret suçlarında geçtiğimiz aya göre artış gözlendiği belirtildi. Nefret suçlarından sorumlu polis konseyi ise söz konusu durumu çok yakından takip ettiklerini vurgularken, en fazla tacizin Polonyalılar ile Müslümanlara yönelik gerçekleştiği kaydedildi.

Londra’nın Hammersmith semtinde bulunan Polonya Kültür Merkezi’nin duvarında ırkçı bir yazının paylaşılmasının ardından Londra Emniyet Müdürlüğü harekete geçti.

Gazete ayrıca Cambridge yakınlarındaki Huntington kasabasında bir Polonyalı ailenin posta kutusuna referandumun ertesi günü “AB’den ayrılıyoruz, artık Polonyalı parazitlere yer yok” diye not bırakıldığını yazdı.

Britanya Müslüman Konseyi ise, referandum sonuçlarının ardından gerek internet üzerinden gerekse sokaklarda kendilerine çok sayıda nefret içerikli hakaretler içeren sayısız suçun rapor edildiğini söyledi. Konsey, referandum sonrasında ortaya çıkan bölünme ve kutuplaşmaya karşı siyasi liderleri ve sivil toplum örgütlerini acil olarak ortak hareket etmeye çağırdı.

Artan nefret suçları ile ilgili olarak Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayeeda Warsi de, Twitter hesabından “Britanya’da Brexit’in ardından görmek istediğimiz tablo bu değil. Tüm taraflardaki siyasetçilerin bu konuda ne düşündüğünü dile getirmesi gerekir” diye yazdı. arti49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir