Brexit, Swexit’i tetikler mi?

Bilindiği üzere İngiltere, bu hafta Perşembe günü (23 Haziran) Avrupa Birliği’nden (AB) çıkıp çıkmamayı oylayacak. AB’nin kaderi konusunda etkili olacağı tahmin edilen bu kritik referandumun İsveç üzerinde de etkili olmaması düşünülemez.

İngiltere’nin olası bir AB’den ayrılma kararı (Brexit), AB içindeki en yakın müttefiklerinden olan İsveç’in de AB’den ayrılmasına (Swexit) neden olur mu? Çünkü İsveçliler İngiltere’yi sever, sayar ve birçok konuda da örnek alır ve takip ederler. İngiltere, İsveç için adeta bir rol modeldir. Bunun yanı sıra büyük bir ticari ortak olan İngiltere’de yaşayan 90 bin İsveç vatandaşı olduğu ve 100’den fazla İsveç şirketinin merkezinin de bu ülkede olduğunu belirtelim.

İngiltere’nin ayrılığı AB içinde alınan kararlarda yüzde 90 oranında kendisiyle beraber hareket eden İsveç’i şüphesiz olumsuz etkileyecektir. Birlik içinde göreceli olarak yalnızlaşan İsveç’te de yeniden birlikte kalalım mı ayrılalım mı tartışmaları başlayacaktır. Kaldı ki Dışişleri Bakanı Margot Wallström, en kötü senaryoyu dillendirdi; İngiltere’nin olası bir ayrılığının birliği dağılma sürecine sokabileceğini yüksek sesle seslendirdi.

Dolayısıyla hazırlıklı olmak lazım. İngiltere’nin olası bir ayrılığı İsveç ekonomisini ister istemez bir süre olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte İngilteresiz bir AB’de ‘Kronu bırak, Euro’ya geç!’ baskısı daha çok hissedilir ve bu konu tekrar referandum konusu haline gelebilir diye tahmin ediyorum.

Diğer taraftan Olası bir İngiliz ayrılığı İsveç’in göçmen politikasında da değişime neden olabilir diye düşünüyorum. Çünkü İngiltere’nin ayrılığı şüphesiz göçmen ve AB karşıtı aşırı sağ İsveç Demokratları Partisi’nin (SD) elini güçlendirecektir. Genellikle göçmenleri ve mültecileri günah keçisi ilan ederek prim yapan bu parti AB’yi de kamuoyunu oldukça rahatsız eden aşırı mülteci akınının sebebi olarak lanse etmektedir. Bu noktada İngiltere’nin ayrılığı SD’nin bu tezlerine ciddi bir dayanak noktası oluşturacaktır.

Sonuç olarak İngiltere’deki referandumdan ayrılık çıkarsa, bu durum İsveç’i ekonomik ve siyasi olarak etkiler, ülkenin ekonomik ve siyasi hayatında da belirsizlik ve istikrarsızlık oluşur, aşırı sağ SD’nin eli güçleneceği için de, bir yandan göçmenler için hayat zorlaşırken diğer yandan AB’de kalma veya ayrılma tartışmaları da yeniden başlar diye düşünüyorum. Mevcut konjonktürde İsveç’in AB’den ayrılması zor olsa da AB’nin tanımı ve İsveç’in AB’deki rolü hakkında zihinlerde bir belirsizlik oluşacağı ise tartışmasız. Perşembeyi bekleyelim, görelim.

İyi haftalar diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir