İngiltere’de Brexit’cilerin yükselişi devam ediyor

İngiltere’deki tarihi AB referandumuna günler kala, ‘AB’de kalalım (Bremain)’ ile ‘AB’den ayrılalım (Brexit)’ gruplarının kampanya savaşı daha da kızıştı.

Bremain’ciler kampanyalarını “ekonomimiz büyük darbe alır” söylemi üzerinden yürütürken, Brexit’ciler ise “göçmenler ülkemizi işgal ediyor” diyerek halkı ikna etmeye çalışıyor.

Son yapılan anketlerde Brexit’ciler 5-6 puan öne geçmesi, ‘göçmen’ konusundaki kaygıların, ‘ekonomik’ kaygıların önüne geçmesi olarak yorumlanıyor. Dün açıklanan Guardian/ICM anketinde, ‘AB’den ayrılalım’ diyenlerin oranı yüzde 53 iken, ‘AB’de kalalım’ diyenler yüzde 47 olarak kaydedildi. Times/YouGov anketine göre ise Brexit’ciler 7 puan öne geçmiş durumda.

Türkiye’nin AB üyeliği ise Brexit’cilerin kampanyalarındaki başlıca argümanlarından biri haline geldi. “AB ilk önce Türkiye’ye vizeleri kaldıracak, ardından Türkiye, AB’ye katılacak. Bu durum AB’ye büyük göç dalgası oluşturur” gibi sözler kampanyalarda sıkça telaffuz ediliyor. Bu sebeple, AB’de kalalım kampanyasını yürüten Başbakan David Cameron, son 1 ay içinde birçok kez, Türkiye’nin AB üyeliğine katılmasının çok zor olduğunu vurgulayan açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Oysaki İngiltere hükümeti, Türkiye’nin Birliğe tam üyeliğini destekleyen başlıca AB ülkeleri arasında yer alıyor ve uzun süredir bu yönde bir devlet politikası yürütüyor.

Başbakan Cameron, son genel seçimde, yıllık ‘net göçmen’ sayısını 100 binin altına indirmeyi vadetmişti. Ancak geçtiğimiz ay, 2015 yılında ülkeye giriş yapan ‘net göçmen’ sayısının 333 bin olarak açıklanması, Brexitcilerin eline büyük koz verdi. Nitekim, bu rakamın açıklanmasından sonra yapılan bütün anketlerde Brexit’ciler öne geçmeye başladı. Ayrıca, “AB’den ayrılırsak ülke ekonomisi büyük zarar görür” argümanları halkta çok karşılık görmüşe benzemiyor. Zira, Ipsos Mori’nin geçen hafta yaptığı bir ankete göre, halkın sadece yüzde 25’i Birlik’ten ayrıldığı takdirde “daha da fakirleşeceğini” düşünüyor. İnsanların yarısından fazlası (yüzde 63) ise ayrılık durumunda “göçmen sayısı azalır” şeklinde görüş bildiriyor.

MURDOCH’IN SUN GAZETESİ TARAFINI MANŞETTEN AÇIKLADI

Öte yandan, İngiltere’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden Sun, referandumda ülkenin AB’den ayrılmasını desteklediğini açıkladı. Pozisyonunu manşetinden duyuran gazete, “Okurlarımızı İngiltere’ye inanmaya ve 23 Haziran’da AB’den ayrılma yönünde oy kullanmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. ITV televizyonu Politika Editörü Robert Peston da konuyla ilgili paylaştığı bir Twitter mesajında, “Sun gazetesinin manşeti Başbakan Cameron’ı endişelendirebilir, çünkü Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Sun genelde kaybedecek tarafa oynamaz.” yorumunda bulundu.

Daily Telegraph gazetesi de “Türk sorunu” başlıklı editöryal başyazısında, David Cameron’ın birbiriyle çelişen açıklamalar yaptığını öne sürüyor. Yazıda, “Türkiye’nin AB’ye üye olmasının etkileri çok büyük ve bu etki sadece göç konusunda da değil. Neler olacağı bize referandumdan önce söylenmeli, sonra değil” ifadelerine yer veriliyor.

Bremain’ciler, AB’den ayrılmaları durumunda ülke ekonomisinin durgunluğa sürükleneceğini ve İngiltere’nin Avrupa’daki siyasi etkisini kaybedeceğini savunuyor. ‘Brexitciler’ ise AB’nin ülke egemenliğini tehdit ettiğini ve sayıları gittikçe artan Avrupalı göçmenlerin başta sağlık ve eğitim alanlarında olmak üzere ülkeye büyük yük getirmeye başladığını öne sürüyor. KADİR UYSALOĞLU

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir