Brexit’e karşı eylem planı hazırlanıyor

Başbakan Stefan Löfven, İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) olasılığına karşı ülke olarak bir eylem planı hazırlamakta olduklarını söyledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılıp ayrılmayacağının oylanacağı referanduma iki gün kala, İsveç işi şansa bırakmak istemiyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başbakan Löfven hükümetinin referandumun olası sonuçlarına göre hazırlık yapmakta olduğunu söyledi. Referandum sonucu belli olur olmaz eylem planını hayata geçireceklerini belirten Löfven, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması halinde oluşacak menfi sonuçlara karşı dikkatli olunacağı mesajını verdi.

İşçi sendikası LO’nun kongresinde konuşan Löfven, ‘Referandum sonucu Avrupa’da hangi güçleri harekete geçirir bilmiyoruz. Ancak referandum sonrası gerek İsveç gerekse güçlü bir AB dayanışması için gereken adımları atacağız, atmaya ihtiyacımız var.’ şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise konu ile ilgili AB Dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada: ‘Siyasi, ekonomik ve yardımlaşma amaçlı nedenlerden dolayı İngiltere’nin AB’de kalması gerektiği mesajını her zaman verdik’ diyerek İngiltere’nin olası bir ayrılığına hükümetinin olumsuz baktığını tekrar vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir