Bürokratlar ve siyasiler

Geçtiğimiz Cuma günü medyaya yansıyan Göçmen Bürosu (Migrationsverket) Genel Müdürü Anders Danielsson’un istifa haberi kamuoyunda büyük yankı buldu.

Çünkü Migrationsverket, 8 bini aşkın çalışanı olan devletin önemli kurumlarından biri. Bunun yanı sıra ve daha da önemlisi uzun süredir sadece İsveç’in değil Avrupa Birliği’nin de gündeminin en önemli maddesi mülteci krizi. İsveç’te bu krizin bir numaralı sorumlu kurumu şüphesiz Migrationsverket.

Eski bir istihbarat başkanı olan Anders Danielsson, Migrationsverket’in başında iken oldukça başarılı bir performans gösterdi. Özellikle geçtiğimiz yıl 160 bini aşkın mültecinin geldiği ülkede bu krizi oldukça başarılı yönetti. Bu kadar çok sayıda mülteci beklenmemesine ve de ülkenin mevcut imkânlarının son sınırına dayanmasına rağmen ülkeye gelen hiç bir mülteci ilk günden itibaren ne aşsız ne de barınaksız kaldı.

Dolayısıyla işinde başarılı ve de insani değerlere bağlılığı ile temayüz etmiş bir bürokratın beklenmeyen istifası kamuoyunda biraz şaşkınlıkla karşılandı. Danielsson’un hükümet ile bazı konularda ters düştüğü için görevinden ayrıldığı şeklinde iddialar dile getirildi.

Her ne kadar Adalet ve Göçmen Bakanı Morgan Johansson ‘büyük bir kalbi var!’ diyerek övdüğü Danielsson hakkında  “Anders ile uyum içerisinde çalıştık. Ben, sığınmacıların sorunlarını çözmek için Anders’le geçen yıl her gün sürekli konuştum. Anders kurum içerisinde çok büyük işler yaptı. Kendisi yeni bir iş buldu ve orada çalışmaya başlayacak. ” diyerek söz konusu iddiaları yalanlasa da iddialar dinmek bilmedi.

Aslında Danielsson’un bir bürokrat olarak bazen siyasi olarak değerlendirilebilecek demeçler vermesi, göç politikaları ile ilgili kamuoyundaki tartışmalara aktif olarak katılması siyasilerin tepkisini çekmiş olma iddialarını güç veriyor. Çünkü siyasiler için, istisnalar hariç, oy almak birinci önceliktir. Oy kaygısıyla alınan bir takım kararlara bir bürokratın sahip olduğu insani prensipler düzeyinde direnç göstermesi karşısında bürokratın suyunun ısınması oldukça sık rastlanan bir durum günümüz dünyasında.

Netice de Danielsson, 1 Aralık itibariyle  Uluslararası yardım kurumu Kızıl Haç’ta yeni görevine başlayacak.  Bize de kendisine yeni görevinde başarılar dilemek düşüyor. İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir