Cengiz Çandar: Gazeteciliği bırakmadım, işsiz kaldım

Kapatılan Radikal gazetesindeki son yasında “Bu ‘veda yazısı’ ile birlikte, 40 yıllık aktif gazetecilik hayatım da noktalanmış oluyor” ifadelerini kullanan gazeteci Cengiz Çandar, Stockholm’de Haberisvec.com’a yaptığı açıklamada mesleğe veda etmediğini, işsiz kaldığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün İsveç Yayıncılar Birliği tarafından layık görüldükleri ‘Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ törenini takip etmek üzere Stockholm’e gelen Cengiz Çandar, çalışacak bir gazete bulması durumunda gazeteciliğe devam edeceğini açıkladı.

Çandar, “gazeteciliği bıraktım diye bir şey yok. İşsiz kaldık, iş yeri yok, yani kendiliğinden oldu. Çalışacak bir yer bulursam tabi ki çalışırım. Bu bizim mesleğimiz, yoksa yazı yazmak değil konu. Bir sürü internet site yazmam için teklif gönderiyor. Ama para yok. E para için mi yazacağız. Ya mesleğimiz bu bizim” dedi.

Türkiye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? sorusuna da Çandar, “çok iyi görmüyorum. Karamsar değilim ama yakın gelecek bakımdan çok iyimser olabileceğimiz veriler maalesef şu anda yok. Umarım yanılıyoruzdur ya da inşallah değişir. Çok yakın vadede değil ama daha uzak vade için ümitliyim” şeklinde cevap verdi.

Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen ödül hakkında da, Çandar, “Türkiye’de ihlallerin ve saldırıların simgesi oldular. İsveç dünyada ifade özgürlüğünü yasalaştıran ilk ülke. Dolayısıyla onların burada ödül alması son derece doğal. Olması gereken bir durum” dedi. Üst foto: sputniknews

cengiz candar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir