Çetelere karşı okul

Bu ülkenin en büyük sorunlarından biri sanırım kriminal suç çeteleri. Özellikle göçmen kökenlilerin karıştığı çete savaşları oldukça kanlı bir şekilde devam ediyor. Gün geçmiyor ki medyadan bu savaşlarla ilgili bir ölüm haberi duymayalım. Başta Malmö ve Göteborg olmak üzere özellikle göçmenlerin yoğun bir şekilde yaşadığı yerlerde görülen bu çete savaşları çığırından çıktı gibi görünüyor.

Özellikle gençlerin hayatlarını kaybettiği bu çeteler arası hesaplaşmalar ürkütücü hale geldi. Her türlü mafyatik yöntemi de kullanmaya özenen bu çeteler kalabalık alış veriş merkezlerinde, insanların yemek yediği restoranlarda çoluk çocuğun da aralarında olduğu insanların önünde pervasızca adam öldürüyorlar, evlere patlayıcı atıp masum çocukların dahi ölümlerine sebep oluyorlar.

Aslına bakarsanız savaştan, açlıktan zulümden ve ölümden kaçarak bu ülkeye gelen insanların çocuklarının burada suç çetelerinin tuzağına düşerek genç yaşta ölüme gitmeleri iç içe bir hüzün kaynağı. Sen ölümden, açlıktan kaç çocuğun buradan bir refah ülkesinde pis bir kavganın kurbanı olsun! Ne acı bir kader!

Aman kimse bu çete savaşlarından çocuğunun uzakta olduğunu, güvende olduğunu düşünerek gaflete düşmesin! Çünkü bu ateş her yere ulaşıyor. Daha yeni Malmö’de Türkiye kökenli muhafazakâr bir ailenin, çocuğu çetelerin tehdidine maruz kaldığı için, bir gün içinde apar topar evini terk edip Türkiye’ye kaçtığını duydum.

Gün geçtikçe acılaşan bu problem nedeniyle İsveç hükümeti de çeşitli çareler üzerinde düşünüyor. Bu nedenle konu ile ilgili bazı uzmanlar medyada yayınlanan yazılarında polisin çetelerle diyalog kurup aralarında bir nevi arabulucu rolü oynamasını istediler. Çünkü artık normal polisiye tedbirler bu çete savaşlarının ve de ölümlerin önüne geçemiyor.

İçişleri Bakanı Anders Ygeman ise polisin böyle bir inisiyatif almasının yanlış olduğunu belirterek teklife karşı çıkıyor. Polisin olaya bu şekilde müdahil olmasının çete savaşlarının toplum tarafından meşru görülmesinin önünü açacağından endişe eden Bakan Ygeman belediye veya bir projenin bu role soyunabileceğini belirtti. Göteborg polisi ise çetelerle diyalogdan ziyade çetelerin tuzağa düşürebileceği potansiyel kurbanlarla diyalogdan yana.

Bana kalırsa da en köklü çözüm bu. Gençlerin çetelerin eline düşmesini baştan engellemek bir çete mensubunu çetenin elinden kurtarmaktan çok çok daha kolay, mantıklı ve makul. Gençleri çetelerin elinden kurtarmanın yolu da eğitim. Siz siz olun çocuğunuza ne pahasına olursa olsun iyi bir okul bulmanın yolunu bulun! İyi haftalar diliyorum…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir