Çılgın taraftar Ed Wood, 189 günde 93 maç izledi

HAYATA BAKIŞINI DEĞİŞTİRDİ

93 farklı statta 93 değişik maç. Hem de 189 günde. Futbol uğruna tam 35 bin kilometre yaptı. İngiltere ve İskoçya’da gitmediği yer bırakmadı. Premier Lig maçlarından üçüncü lig maçlarına kadar bütün maçları seyretti. Bütün bunları sadece futbol için değil, 2014’te kaybettiği babası için yaptı. Prostat kanserinden ölen babası sonrası hayata küsen Wood, babası için bir şeyler yapması gerektiğini düşünüp harekete geçti. Hem maç seyretti hem de prostat kanserine dikkat çekti.

Derby County taraftarı olan 51 yaşındaki Ed Wood’un futbol aşkı uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1991-92 sezonunda en çok maç seyreden isim olarak tarihe geçen Ed Wood, 2014’te babasını kaybetmesiyle hayata bakış açısını değiştirir. Wood, “O güne kadar sürekli çalışmıştım. Hayatımın çalışmak, emekli olmak ve ölmek üzerine kurulmasına gönlüm razı değildi. Bunu değiştirme zamanı geldi deyip harekete geçtim” diyecektir. Yoksa amacı 1991-92 sezonunda zaten kendine ait olan en çok maç seyretme rekorunu kırmak değildi elbette.

FİKSTÜRÜ ÖNÜNE SERİP YOLA ÇIKTI

Ed Wood’un en kısa sürede en çok maç seyreden isim olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırması için geçmesi gereken isim İskoç Berwick Rangers’ti. Rekor kırmak için ciddi bir planlama yapmak gerekiyordu. Ed Wood, bunun için 2015-16 sezonunu ‘deneme’ olarak değerlendirdi. Maç programlarını önüne alıp, tüm detayları dikkate alarak bir program hazırlayıp, 2016-17 sezonunda rekor kırmak için yollara düştü.

İngiltere’de sezon öncesinde fikstür netleşiyordu. Ancak League One ve League Two fikstüründe nadiren de olsa değişiklik yapılması Ed Wood’un rekorunu kırmasında yardımcı oldu. League One ve League Two maçlarının Pazar ve Salı oynanıyor olması işini kolaylaştıran bir başka etkendi.

AMACI PROSTAT KANSERİNE DİKKAT ÇEKMEK

Ed Wood, yola çıkarken sadece maç seyretmeyi amaçlamıyordu. Öncelikle babasını kaybettiği prostat kanserine dikkat çekmek istiyordu. Maçla birlikte yapmak istedikleri arasında, maçı adaşı biriyle tribünde beraber izlemek, maç sonunda kulüp başkanıyla selfie çekmek ve soyunma odasına inip oyuncularla görüşmek. Elbette bu hedeflerinin büyük bir kısmını yerine getiremedi.

189 günde 93 maç seyreden Ed Wood, Tottenham’ın sahasında Chelsea’yi 2-0 yendiği maçın en iyisi olduğunu söylüyor. Ancak bilet bulması hiç de kolay olmamış. Ümidini kaybettiği sırada imdadına Colin Thurlbourn adlı bir taraftar yetişmiş. Wood ile Twitter üzerinden irtibata geçen Thurlbourn, kombine biletini verebileceğini söylemiş.

Hiç tanımadığı birinden gelen bu teklifi seve seve kabul eder Ed Wood. Colin Thurlbourn ile aralarındaki ortak nokta ise bileti alırken ortaya çıkacaktır. Her ikisinin babası da prostat kanserine yakalanmıştır ve Thurlbourn prostat kanserine dikkat çekmek isteyen Wood’a bu şekilde bir yardımı dokunduğu için mutlu olacaktır. Wood, 189 günlük futbol yolculuğunda prostat kanseriyle mücadele için kurduğu vakfı için 5,500 sterlin yardım toplar.

YENİ HEDEF, KENDİ REKORUNU KIRMAK

Elbette bazen işler ters gider. Bu kez yine imdadına hiç tanımadığı insanlar yetişir. Örneğin Mansfield’de seyrettiği bir maç sonra Notts County’deki maçı seyretmesi için adeta zamanla yarışması gerekir. İmdadına yine ilk kez gördüğü bir motosiklet sürücüsü yetişir. Maçın bitimiyle birlikte Wood, motosikletin arkasına atlayıp 27 km uzaklıktaki Notts County’ye hareket eder. Maçın başlamasına 10 dakika kala stada varırken, bunu motosikletin sürücüsü Dean Riley’e borçuludur.

Ed Wood, 21 Ocak’ta League One ekiplerinden Rochdale – Oxford maçıyla rekorunu kırar. Oxford maçı 4-0 kazanır. 189 günde 93 farklı şehirde 93 maçı seyrederek adını Guinness rekorlar kitabına yazdırıp, 1969’dan beri rekorun sahibi olan İskoç Berwick Rangers’in yerini alır. Wood, Rangers’in 237 günde kırdığı 93 maç seyretme rekorunu, 189 günde kırmayı başarır. Ed Wood şimdilik biraz dinleneceğini söylüyor. Yeni hedefi ise kendi rekorunu kırmak.

ed wood spot

[Efe Yiğit]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir