Çin yasağı kaldırdı, bir yılda 18 milyon bebek doğdu

Çin’in Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, 1 Ocak 2016’da tek çocuk politikasının resmi olarak kaldırmıştı. Yasağın kalkmasının ardından son bir yılda doğum oranında yüzde 11,5 oranında artış yaşadı. Ülkede doğurganlık yaşındaki kadınların sayısının azalmasına rağmen, 2016’da 18,46 milyon çocuk dünyaya geldi.  Böylece 2000 yılından bu yana doğum oranı en yüksek değerine ulaştı.

BBC’de yer alan haber göre, yetkililer 2016’da doğan bebeklerin yüzde 45’inin bir veya daha fazla büyük kardeşi olduğunu ifade ediyor. Komisyon Başkanı Yang Wenzhuang, “Doğurma yaşındaki kadınların toplam sayısı 5 milyonun altına düştü ancak doğumların sayısı oldukça yükseldi, bu da aile planlama politikalarının değişmesinin doğru zamanda yapıldığını ve etkili olduğunu gösterdi.” diyor. Wenzhuang, 2020 yılına kadar her yıl 17 ila 20 milyon arasında doğum bekledikleri bilgisini veriyor.

Çinli yetkililer, 2050’ye kadar çalışma yaşına gelenlerin 30 milyon daha fazla olmasını öngörüyor. Çin’deki tek çocuk politikasının aşırı nüfus artışı, fakirlik ve çevresel sorunların önüne geçtiği savunuluyordu.

Çin’de tek çocuk politikası 1979 yılında uygulanmaya başladığında doğum hızı çoktan gerilemeye başlamıştı. Bu politika altında yapılan kitlesel kısırlaştırmalar ve zorlanan kürtajlar hem acımasızca, hem de gereksizdi.

Politikanın yaptığı tek şey doğurganlığı uçurumun kenarına itmekti. Şimdi Çin her yıl iş gücünden yaklaşık 5 milyon insan kaybediyor ve bu önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Çiftleri iki çocukla sınırlandıran yeni politika da hala insanların en basit haklarından birini kontrol ediyor.

Çin’de 2016 yılındaki doğumlar hakkında Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) topladığı verilerse 17,86 milyon doğum olduğuna işaret ediyor. İki verinin uyuşmaması kullanılan istatistiksel metotlarının farklılığından kaynaklanıyor. NBS’teki numaraların anket örneğiyle toplandığı, Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu’nun ise hastane kayıtlarını kullandığı belirtiliyor. Yetkililer iki verinin de doğum oranında önemli bir artış yaşandığını gösterdiğini söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir