‘Covid-19 geçirenlerde doğal bağışıklık 6 ay sürüyor’

[ad_1]

Kurum, Fransız Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (SPILF) ile ortak çalışmasının sonuçlarını cuma günü yayımladı. Rapora göre, yeni tip koronavirüse yakalanan kişiler en az 6 ay boyunca Covid-19’a karşı doğal korumaya sahip.

Aralık ayından yayımladığı raporda Covid-19 hastalığı geçirenlere ilk 3 ay içinde aşı yapılmaması görüşünü güncelleyen HAS, bu hastalara aşının 3 ay ile 6 ay arasında yapılmasını tavsiye etti.

Altı ayın üzeri bağışıklık değerleri hakında yeterli veri olmadığını belirtilen kurum raporunda, enfekte olan kişilerin bağışıklık hafızasına sahip olduklarına vurgu yaparak hastanın yaşından bağımsız olarak tek doz aşının bağışıklık kazanmada yeterli olacağı ifade edildi.

Raporda, tek doz aşı ile bağışıklık koşulu için hastalığın PCR veya antijen testi ile teyit edilmiş olmasının yeterli olacağını, hastalığı semptom göstererek ya da semptomsuz atlatmanın bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olmadığı belirtildi.

HAS, bağışıklığı baskılayıcı (immunsupresif) tedavi gören kişilerin ise iki doz aşı olması gerektiğinin uyarısında bulundu.

Ayrıca, ilk doz aşıyı aldıktan sonra Covid-19’a yakalanan hastaların, ikinci dozu almaları gerektiği vurgulandı. HAS, bu hastaların ikinci dozu daha önce belirlenen zamanda değil, enfeksiyon tarihinden 3 ila 6 ay sonra almaları tavsiyesinde bulundu.

Euronews’te yer alan haberin tamamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir