Darbeye hayır,özgürlüklere evet

Aslında yazılarıma yaz tatili nedeniyle ara vermiştim ama geçen Cuma günü anavatanımız Türkiye´de yaşanan darbe girişimi nedeniyle yeniden bir şeyler karalamak gerekti.

2016 yılındayız. Dünya Mars´a gidiyor, güneş sisteminin dev gezegeni Jüpiter’in yörüngesine uydu aracı yerleştirmekle uğraşıyor, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile geliştirilen Pokemon Go oyunu daha piyasaya çıkalı 2 haftayı geçmeden dünyada büyük ilgi uyandırıyor, neredeyse twitter`in popülerliğini yakalıyor ancak biz hala neticesi itibari ile ana vatanımızı onlarca yıl geriye götürmekten başka bir işe yaramayan bir darbe girişimini konuşuyoruz, konuşmak zorunda kalıyoruz. Demokrasi ile, karşılıklı saygı ve sevgi ile problemleri çözmek varken bu çağda hala zorbalıkla, kaba güçle yol almaya çalışılıyor. Yazık değil mi bu millete, yaşanan acılara, akan kanlara, boşa giden enerjilere,emeklere!

Bu cağda hala darbe yapmayı düşünenleri ve geçen Cuma günü yapılan darbe girişimini amasız ve fakatsız nefretle kınıyorum. Milletimizin feraseti ve demokrasiye olan inancıyla bertaraf edilen hain cunta girişimine karşı kahramanca mücadele ederken şehit edilen masum insanımıza ve polislerimize de Cenab-ı Hak`tan rahmet diliyor ve halkımıza taziyelerimi sunuyorum.

Bu hain girişimin sorumlusu kimlerse en kısa sürede yargı önüne çıkarılıp hesap sorulmalıdır. Hainlerden hesap sorulmamışken, bu korkunç girişimi ne adına ve kimin adına yaptıkları anlaşılmamışken peşinen masum insanlar suçlanarak gerçekler karartılmamalı, asıl faillerin bulunmasının önü kesilmemelidir.

Bununla birlikte darbe girişiminin hemen ardından iktidara muhalif yayın yapan bir çok haber sitesinin kapatılması ise ana vatanımızın neden hala böyle saçma sapan gündemlerle meşgul olduğunu iyi açıklıyor.  Demokrasi aynı zamanda özgür basın demektir, siz özgür basını düşman görürseniz, üzerinde baskı kurarsanız demokrasinin nefes borularını tıkıyorsunuz demektir. Bu yapılan büyük bir yanlışı başka bir yanlışla devam ettirme anlamına gelir. Nitekim uluslararası toplumdan Türkiye’ye başarısız darbe girişiminin demokratik temel hakların kısıtlanması için kullanılmaması uyarısı geldi.

Son olarak şunu söylemek isterim ki anavatanımızın problemleri çok. Bu problemlerin  çözümü de demokrasi ile temel hak ve özgürlüklerin korunmasında, halkın haber alma özgürlüğünün  garanti altına alınmasında.

Dolayısıyla darbe girişimi bahane edilerek demokrasiden, temel hak ve özgürlüklerden geri adım atılmamalı. Demokrasiden geriye dönüş olabileceğini, toplumun baskı ve yasaklarla yönetilebileceğini vehmeden çağdışı her zihniyet darbe girişimine milletimizin verdiği cevaptan ibret almalıdır. Sözümü yazımın başlığı ile bitirmek istiyorum. Darbelere hayır, özgürlüklere evet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir