Deodorant kullanımı ve göğüs kanseri ilişkisi

 

İsveçli araştırmacılar, meme kanseri ile terlemeyi engelleyici deodorantların içindeki alüminyum bileşikleri arasında bir ilişki olabileceğini öne sürüyor. 

Araştırmacılar, pek çok kişinin ortak sorunu sosyal hayati olumsuz yönde etkileyen terleme ve ter kokusunu önlemek için özellikle kadınlar arasında en yaygın kullanılan deodorantların içindeki, alüminyum bileşiklerin meme kanseri riskini  arttırdığını söylüyor. Araştırmaya katılan İsveç Kanser Araştıra Enstitüsü uzmanları, Stefano Mandriota ve André – Pascal Sappino, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, uzun süreli alüminyum klorüre maruz kalan farelerde, tümör oluşumuna yol açtığını tespit ettikleri belirtildi.

Deodorantların içerisinde yüksek miktarda alüminyum klorür olduğunu belirten Mandriota, “Deodorantların içindeki alüminyum klorür oranları her ülkeye göre değişmekte örneğin, İsviçre’de yüzde 90 Fransa’da ise yaklaşık yüzde 75. Hollanda’daki oranları bilmiyorum. ” Ancak dikkat edilmesi gereken bu ürünlerin ‘teri bloke’ ediyor olmasıdır. Alüminyum gözenekleri tıkama özelliğine sahip olmasından dolayı bu ürünlerin içerisinde yer aldığı bilinmektedir.

Kozmetik ürünlerin içerisinde kullanılan maddelerin oldukça karmaşık yapıya sahip olduğunu belirten Mandriota, deodorant alırken alüminyum oranının yüzde sıfır (0) olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetiklerin içindeki alüminyum bileşikleri arasında bir ilişki olabileceği 12 yıl önce İngiltere’de yapılan bir araştırmada ileri sürülmüştü. Yapılan klinik çalışmalar, Alüminyum Chlorohydrate benzeri alüminyum içeren kimyasalların vücutta östrojen benzeri etki oluşturarak hormonel dengeyi bozabileceği ve hücrenin genetik yapısının değişmesine sebep olabileceği bunun da meme kanserine yol açabileceği ileri sürülmüştü.,

Eda Cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir