Donmuş gölde yürüyen 4 kişi buz kırılması sebebiyle hayatını kaybetti

[ad_1]

İsveçli 17 gazeteci ve yayınca Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın tahliye edilmesi için çağrıda bulundu. Bildiri İsveç’in önde gelen 3 gazetesinde yayınlandı.

İsveç Devlet Radyosu da, Ahmet Altan’ın “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” kitabını ayın kitabı seçti. İsveç Devlet Radyosu Ahmet Altan’ın kitabını radyoda seslendirecek.

“2016’daki askeri darbe girişiminden hemen sonra R. Tayyip Erdoğan tüm yasama, yürütme ve yargı gücünü elinde topladı. Bu durumun sonuçları Türkiye için ağır oldu.” diye başlayan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde’

Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü neredeyse yok edildi. Türkiye, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi oldu. Ayrıca Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün en son basın özgürlüğü endeksinde 154. sırada yer alıyor.

Aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu Kürt siyasi hareketi mensupları 2016’nın güz aylarından beri siyasi fikirleri sebebiyle hapiste.

Sebepsiz yere toplu işten çıkarmalar ve muhaliflerin tutuklanmaları Türkiye’de günlük hayatın bir parçası oldu. Bir sosyal medya paylaşımı sebebiyle insanlar birkaç sene hapis yatabiliyor, işkenceye maruz kalabiliyor.

‘Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok’

Erdoğan’ın muhaliflere keyfi zulmünün bedelini en ağır şekilde ödeyenlerden biri de 70 yaşındaki gazeteci-yazar Ahmet Altan. Altan, meşhur Silivri cezaevinde 4 metrekarelik bir hücrede tutuluyor. Darbe girişiminin ardından tutuklanan Altan, darbe girişimine katıldığı iddiasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme öncesi 3 sene tutuklu kaldı. Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok ve Altan, bütün suçlamaları reddediyor.

Altan, Türkiye’nin en etkili, saygı duyulan ve okunan yazarlarından biri. Kitapları 23 ülkede yayınlandı. “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” adlı kitabı nisan ayında İsveççe yayınlanacak.

Şüphesiz Erdoğan rejimi milyonlarca hayranı olan ve fikirlerini özgürce ifade eden Altan’ı susturmak istiyor. Altan’ın avukatı ocak ayında koronavirüs salgınının, Altan’ın tutuklu bulunduğu hapishanedeye de yayıldığını açıkladı. Altan’ın hayatından endişe duyuyoruz.

‘Kelimeleri asla hapsedemezsiniz’

Bu yüzden Ahmet Altan’ın esaretten tahliye edilmesini istiyoruz. Erdoğan’ın emriyle hapsedildiği için Erdoğan’a net bir mesaj göndermek istiyoruz: Muhalifleri saçma gerekçelerle hapsedebilirsiniz ama sözleri ve kelimeleri asla hapsedemezsiniz.

Altan’ı derhal tahliye edin!

İşte imza veren gazeteci ve yayıncıların listesi:

Kristina Ahlinder (İsveç Yayıncılar Derneği CEO’su)
Robert Aschberg (İsveç Yayıncılar Kulübü Başkanı)
Kurdo Baksi (Yazar)
Jesper Bengtsson (İsveç PEN Başkanı)
Anders Q Björkman (Svenska Dagbladet)
Helena Giertta (Tidningen Journalisten)
Erik Halkjaer (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı)
Ulrika Hyllert (İsveç Gazeteciler Derneği Başkanı)
Lisa Irenius (Svenska Dagbladet)
Ola Larsmo (PEN International’ın yazarı ve yönetim kurulu üyesi)
Karin Olsson (Kültür Direktörü ve Sorumlu Yayıncı Expressen)
Martin Kaunitz (Ahmet Altan’ın İsveç’teki yayıncısı)
Jesper Monthán (İsveç Yayıncılar Birliği Başkanı)
Nalin Pekgul (Eski Milletvekili)
Grethe Rottböll (İsveç Yazarlar Derneği başkanı)
Karin Pettersson (Kültür Yönetmeni Aftonbladet)
Björn Wiman (Kültür Direktörü Dagens Nyheter)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir