Dünyanın en gizemli kuşu Avustralya’da

‘Dünyanın en gizemli kuşu’ olarak tanımlanan Avustralya’ya özgü gece papağanına ait tüy bulundu. Güney Avustralya’da perşembe günü bulunan bir kuş tüyü, 100 yıldır gece papağanının bu bölgede yaşadığına dair ilk kanıt oldu.

Gece papağanı, dünyanın en nadir görülen kuş türleri arasında yer alıyor ve 2013’te kuzeybatı Avustralya’da bulunan Queensland’de çekilen bir fotoğrafa kadar kuşun neslinin tükenmiş olduğu düşünülüyordu. O günden bu yana gece papağanına aynı zamanda Batı Avustralya’da rastlandı.AFP’nin haberine göre Queensland’de gece papağanının fotoğrafını çeken Avustralya Yabani Hayatı Koruma Merkezi’nden John Young ve ekolojist Keith Bellchambers gece papağanının Güney Avustralya’da da yaşadığını ortaya koydu.İkili, sarıya çalan yeşil renkteki ufak kuşa ait tüyü Eyre Gölü yakınlarında bir dokumacı kuşun yuvasında buldu. Young ve Bellchambers’ı buraya yönlendirense bölgedeki bir fotokapanda rastladıkları bulanık bir görüntüydü.

BÖLGEDE SON OLARAK 1883’TE KAYIT ALTINA ALINDI

Young, “Keith’le birçok dokumacı kuşun yuvasını araştırdık ki sonunda gözden kaçıramayacağımız ufak yeşil tüyü bulduk. İnsanlar heyecanlarını farklı şekillerde gösterir, benimki kontrol edilemez bir şekilde titremekti, Keith ise eliyle başını tutarak inanmazcasına bakıyordu. İkimiz için de çok duygusal bir andı. Kanımca bunun bir gece papağanına ait olduğuna hiçbir şüphe yok” ifadelerini kullandı.Gece papağanı Eyre Gölü’nde son olarak 1883’te kayııt altına alınmıştı. Young, fotokapan ve kuş cıvıltılarını kaydedecek aletlerle bölgede ne kadar gece papağanı yaşadığını ortaya çıkarmaya çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir