Dünyayı bekleyen…

Dünya büyük bir herc-ü merc içinde. Bazı analistlere üçüncü dünya savaşı oldukça yakın kimine göre ise yeni bir dünya savaşı süreci çoktan başladı.

Dünyadaki gelişmeleri okuma da İsveç’in yetkinliği dünyada herkesçe kabul edilir. Dolayısıyla İsveçli resmi bir yetkilinin öngörülerini dikkate almak icap eder diye düşünüyorum.

Bu bağlamda İsveç Genelkurmay Başkanı’nın söyledikleri sıradan bir dedikodu ve tahmin diye geçiştirilmemesi gerekir.

Geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Michael Byden, Litvanya ziyareti esnasında yaptığı açıklamada ‘Baltık Denizi’nde NATO ile Rusya arasında çatışma çıkabilir.’ dedi. Genelkurmay Başkanı Byden, bu sonuca Rusya’nın bölgedeki eylemleri ve buna karşılık olarak NATO’nun bölgede artan varlığının çeşitli olaylara, kaçınılmaz çatışmalara neden olabileceği şeklinde bir değerlendirme de bulundu.

Bununla birlikte Başbakan Stefan Löfven’in Brüksel’de AB-İngiltere zirvesi esnasında sarf ettiği ‘AB’nin önünde mülteci krizi ve agresif bir Rusya varken AB güç kaybı yaşamamalı’ şeklindeki sözlerini de nazara aldığımızda Rusya faktörünün devletin tepelerinde endişe ile değerlendirildiği sonucuna rahatlıkla ulaşıyoruz.

Rusya’nın siyasi hedeflerine ulaşmak için askerini gücünü kullanma niyetini açıkça belli ettiği ve bölgede kuvvetlerini artırdığı bir ortamda NATO’da bölgede varlığını artırıyor, Kırım’ın iltihakı benzeri yeni bir oldu-bittiye razı olmayacağı mesajını açıkça veriyor.

Putin ve benzeri tarz liderlerin nerede nasıl davranacaklarının öngörülmesi zor olduğuna göre bölgede çatışma riski kanaatimce ciddiye alınmalı.

Her ne kadar İsveç, Rusya’dan doğrudan bir askeri tehdit hissetmese de muhtemel bir çatışma İsveç’i kuşkusuz etkiler. Zaten bu nedenle İsveç, böyle bir durumda sorumluluk almaya hazır olduğunu şimdiden ilan ediyor.

Kaldı ki Rusya’nın kışkırtıcı eylemleri böyle bir çatışmanın fitillini ateşleyebileceğini kanıtlıyor. Son yıllarda Rus savaş uçakları Baltık denizi üzerinde uçuyor ve hatta İsveç’e de tehlikeyi mesafeye kadar yaklaşıyorlar. Hiçbir ülkede hava sahasının sürekli olarak ihlal edilmesine içine sindiremez.

Öyle görünüyor ki Putin Rusya’sı agresif manevralarla dünya siyasetinde kendine yeni alanlar açmak istiyor. Ve bundan da kuşkusuz bir çok güçlü devlet rahatsız, aynı zamanda endişeli. Umarım bir an önce sağduyu bu tehlikeli ihtiraslara galebe çalar da yeni bir dünya savaşının ateşi fiilen patlamadan söner. Çünkü buhranlar anaforunda yaşayan çağımız insanının savaşa değil azami şefkat ve sürdürülebilir bir barışa ihtiyacı var.

İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir