En anlamlı Nobel Ödülü

Bugün Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazananların da açıklanmasıyla birlikte bu yılın tüm Nobel ödüllerinin sahipleri belli olmuş oldu.

Benim görüşüme göre bu yıl Nobel ruhuna uygun, en anlamlı ödül Nobel Barış Ödül’ü oldu. Bilindiği gibi 2016 Nobel Barış Ödülü’nü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos kazandı. Norveç Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre; Santos, Marksist gerilla örgüt Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasındaki yarım asrı geçen iç savaşın sonlandırılması için varılan anlaşmanın sağlanmasında gösterdiği cesur çabalardan ötürü ödüle layık görüldü.

Hâlbuki Devlet Başkanı Santos’un önayak olduğu tarihi barış anlaşması Kolombiya’da geçen Pazar günü düzenlenen referandumda şok bir sonuçla reddedilmişti. Bu nedenle, Nobel Barış Ödülü’nün Santos’a verilmesi bazı çevreler tarafından sürpriz olarak değerlendirildi.

Ancak kanaatimce Barış Ödülü’ne Santos’un layık görülmesi tam yerinde, hedefi yüzde yüz vurmuş, isabetli bir seçimdir. Çünkü her ne kadar Kolombiya halkı referandumda yüzde 50,24 oranla ve yaklaşık 54 bin oy farkla anlaşmayı reddetmiş olsa da Devlet Başkanı Santos’un ve Kolombiya Hükümeti’nin barış çabası ödüllendirilmeyi hak ediyor.

Şu da bir gerçek ki bazen kitle psikolojisi sağduyulu düşünmenin önüne geçiyor. Yoksa 250 bin insanın ölümüne neden olmuş, 52 yıllık bir iç savaşı sona erdirecek bir anlaşmaya niçin karşı olunsun? Kolombiya halkı kanımca bu referandumda hissi davranmış ve barış için elini taşın altına koyan devlet Başkanı Santos’u desteksiz bırakmıştır.

İşte bu noktada dünya çapında bir itibarı olan Nobel Barış Ödülü’nün Devlet Başkanı Santos’a verilmesi Santos’a barış çabalarından dolayı uluslar arası bir destek sunmaktır ve barış anlaşmasının çöpe gitmemesi adına büyük bir jesttir.

Nitekim gerek Kolombiya hükümeti gerekse karşı taraf FARC anlaşmanın devamına yönelik iradelerini ortaya koydu.  FARC ateşkese bağlı kalacağını açıkladı, hükümet tarafı ise barışı aramaya devam edeceklerini bildirdi.

Evet, çoğunluk olmak her zaman haklı olmayı veya doğru yapmayı sonuç vermiyor. Dolayısıyla bazen çoğunluğun yanıldığı yerlerde doğruyu tutup kaldıranlara destek gerekiyor. Kanaatimce Nobel Ödül Komitesi de bunu yapmış ve Barış Ödülü’nü doğru zamanda doğru kişiye vermiştir. Açıkçası imkânım olsa kendilerini bizzat tebrik etmek isterdim.

Her zaman barışın ve doğrunun kazanması dileğiyle iyi haftalar diliyorum.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir