‘En mutlu ülkeler’ sıralamasında İskandinav ülkeleri yine ilk sıralarda

[ad_1]

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayıp bu ülkelerden habersizce Türkiye’de mal varlığı bulunanların mal varlığı bilgi paylaşımına 2020 yılında başlanmıştı, detaylar ortaya çıkmaya başladı. Mal varlığının otomatik paylaşılacağı ülkeler arasında İskandinav ülkeleri de var.

Hangi bilgiler paylaşılacak?

Burak Ortahamamcılar’ın Euronews’te yer alan haberine göre, ilgili kişinin mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki;

  • Mevduat hesapları (Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı),
  • Saklama hesapları (Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri),
  • Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,
  • Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,
  • Düzenli ödeme sözleşmelerine

ilişkin finansal bilgilerinin yanı sıra yerleşik (mukim) olduğu ülke ve vergi kimlik numarası (VKN) paylaşılacak.

Türk yetkilileri, gayrimenkul ve taşıt bilgilerinin otomatik bilgi değişimi kapsamı dışında tutulacağını belirtiyor. Yetkililere göre hesap hareketleri detayları da bu kapsamda finansal kuruluşlardan alınmayacak ve paylaşılmayacak.

Otomatik Bilgi Paylaşımı ne zaman başlayacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye’nin 2018 yılı itibariyle Norveç ve Letonya ile otomatik bilgi değişimini başlattığını açıkladı.

2020 yılı itibariyle İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İtalya, Kanada ve Avustralya’nın aralarında olduğu 54 ülke ile 2019 yılına ait finansal bilgilere ilişkin otomatik bilgi paylaşımı başlatıldı.

Otomatik Bilgi Paylaşımı nedir?

136 ülke, G20’nin ve AB’nin uluslararası ölçekte vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele çalışmaları sonucunda, ‘Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’ne imza attı.

Söz konusu bu sözleşmeyi 2011 yılında imzalayan Türkiye, uygulamayı düzenleyen ve bugün itibarıyla 107 ülkenin taraf olduğu “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’nı Nisan 2017’de imzaladıktan sonra 31 Aralık 2019’da onaylandı.

Bu anlaşmaya göre, imzacı ülkeler, karşılıklı olarak, ilgili ülkelerin mukimlerine ait finansal hesap bilgilerini, finansal kuruluşlardan toplayıp ayrı bir talep gerekmeksizin otomatik olarak her yıl ilgili ülkeyle paylaşacaktır.

Türkiye’de otomatik bilgi değişimi için bilgileri toplama ve paylaşma yetkisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’na verildi.

Kimlerin bilgileri paylaşılacak?

İkamet ettikleri ülke dışında finansal hesapları olan kişilerin bu ülkelerdeki hesap bilgileri, yerleşik (mukim) olunan ülkeye, her yıl diğer ülke vergi idarelerince, vergisel amaçlarla kullanılmak üzere mütekabiliyet esasında (karşılıklı) ve otomatik olarak elektronik ortamda gönderilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir