Eva Färgsjö, “Pangea her sosyo–ekonomik sınıftan öğrenciye hitap ediyor”

Geçtiğimiz Cumartesi günü, İsveç’in üç büyük kenti Stockholm, Göteborg ve Malmö’de artık geleneksel hale gelen Pangea Matematik Yarışması’nın finali yapıldı.

10 bin 580 öğrencinin başvuru yaptığı yarışmanın finalinde ödüle layık görülen öğrenciler için Stockholm’de düzenlenen törende konuşan Södertörns Üniversitesi Öğretim Üyesi Matematikçi Eva Färgsjö, Pangea’nın her sosyo–ekonomik sınıftan öğrenciye hitap ettiğini söyledi.

Solna Gymnasium’da düzenlenen ödül töreninde dereceye giren öğrencilere ödüllerini sahnede takdim eden Öğretim Üyesi Eva Färgsjö, “İsveç’te bir çok yarışmaya katıldım, bu yarışmaların çoğu yetişkinlere yönelikti. Ya da ancak çok paralı insanların çocuklarının katılabileceği yarışmalardı. Pangea ücretsiz olmasıyla her sınıftan öğrenciye hitap ediyor. Umarım daha çok öğrenciye ulaşılır” dedi.

İsveç’in genel anlamda matematikte istenen seviyede olmadığını kaydeden Färgsjö, “bu yarışma öğretmenlerde de bir heyecan oluşturdu. Öğrencilerinin başarılı olmaları için çalışıyorlar. Velilerin de hafta sonu olmasına rağmen burada olması, çocuklarına destek vermesi çok güzel. Bu Pangea’nın her geçen yıl daha da büyüyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

pangea final_18

TOPRAK, “BİR FEN BİLİMCİ OLARAK HEYECANLANIYORUM”

Liseli yarışmacılara ödüllerini takdim eden Kraliyet Teknoloji Üniversitesi (KTH) Fonksiyonel Malzemeler Bölüm Başkanı Profesör Muhammet S. Toprak da, “İsveç’in dört bir yanından ilk ve ortaokullardan Pangea Matematik Yarışması’na gösterilen ilgi gerçekten çok heyecan verici” dedi.

Toprak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yarışma ile her yaştan öğrencinin tatillerinde bile büyük bir şevkle matematik üzerine odaklanması, birkaç basamak elemeden sonra finallerin yapıldığı üç büyük şehre aileleri ile birlikte gelmeleri, motivasyonlarının yüksekliğine işaret ediyor haliyle.”

Bu programı düzenleyenlerin ve binlerce öğrencinin matematik üzerine biraz daha odaklanmasının sağlanmasının eğitim programına uzun vadede olumlu katkısı olacağını söyleyen Toprak şunları söyledi: “Bilhassa öğrencilerin kendilerini zorlayan matematik ve fen bilimleri gibi konulardan uzaklaştığını gördükçe, bu gibi organizasyonların belki bu eğilimi biraz tersine çevirmesi ihtimalini de düşündükçe, bir fen bilimci olarak heyecanlanıyorum doğrusu. Sonuçta ileride bu öğrenciler üniversite de bizim öğrencilerimiz olacak. Teknik üniversitelerde matematik altyapıları ne kadar kuvvetli olursa üzerine inşa edebileceğimiz yeni bilgiler ve öğrencinin ulaşabileceği derinlik ve uzmanlık bununla doğru orantılı olarak gelişecek.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir