Evin tek çocuğu evde ve anaokulunda neden problem yaşar?

Sevgili Ümit Burcu!

Benim sorum çocuğumla ilgili. Beş yaşında bir oğlum var. Şimdiye kadar evimizin tek çocuğuydu. Kısmet olursa üç ay sonra bir kız kardeşi olacak. Oğlum bir seneden beri anaokuluna gidiyor. Evde göze çarpan bir problemi yok. Hatta hareketli ve konuşkan bir yapısı var. Ancak son günlerde anaokulunda içine kapanık ve az da huysuz olduğunu öğretmeni söyledi. Eskiden konuşkan, canlı olan çocuğun durgunlaşması ve az konuşup, içine kapanması ve inatçılık göstermesi sizce ne olabilir? Bu konuyu eşimle de görüşüyoruz. Size yazmayı uygun bulduk. Anne baba olarak neler yapmamızı tavsiye edersiniz? İÇE KAPANMA

Sevgili kardeşim!

İlginize teşekkür ederim. Doğumunuzun da kolay ve sağlıklı olmasını dilerim. Mektubunuzda bahsettiğiniz içe kapanma, az konuşma ve inatçılık gibi konular; özellikle tek çocuk olup, sürekli sınırlı bir çevrede, belli kişilerle sosyal ilişkiler kurabilmiş çocuklarda gözlenmektedir.

Evin kralı o.

El bebek gül bebek ve hayatın merkezinde o var. Pergelin ayağı gibi her şey onun etrafında dönüyor. Ailenin tüm ilgisi bu çocuğun üzerindedir. Çocuğun kendini tam olarak ifade etmesine gerek kalmadan, isteği hemen anlaşılır ve yerine getirilir. Çocuğun evde çok fazla söz hakkı vardır. Çocuk evin kralıdır. Aşırı özgürdür.

Böyle bir ortamda yetişen çocuk, çevredeki herkesin kendisi için var olduğunu düşünür. Fakat anaokulunda iş değişiktir. Yuva ortamında, kendi yaşıtı olan birçok çocuk vardır. Üstelik öğretmeni sadece kendisiyle değil, diğer çocuklarla da ilgilenmektedir. Evdeki anne baba ilgisini orada bulamamaktadır. Bulamayacaktır da. Çocuk, yaşıtlarının arasından nasıl sıyrılıp ön plana çıkacağını bilemez.

Bu nedenle sessizce bir kenarda oturur ve olanı biteni anlamaya çalışır. Diğer bir deyişle yeni bir sosyal şifreyi çözmeye uğraşır. Yavaş, yavaş kabuğuna çekilir. Kendisine karşı bu ilgisizliğin nedenini anlamaya çalışır. Bu özellikteki çocukların ilk yapmaya çalıştıkları şey, öğretmenle bağlantı kurmaya çalışmaktır. Ancak kendilerini öğretmen, yani oradaki yetkili kişi tarafından anlaşılmış ve kabul edilmiş hissederlerse, arkadaşlara doğru yavaş yavaş adım atabilmeye başlarlar. Bu durumu öğretmeniyle konuşmanız faydalı olur.

Değerli kardeşim!

Ev ve aile ortamında doğacak kardeşiyle ilgili hazırlık yapılması, oda hazırlanması vs. onda bir kıskançlık meydana getirebilir. O da kimseyle paylaşamadığı böyle bir durumdan dolayı içine kapanmış ve inatçılık etmiş olabilir.

Yeni bir kardeşinin geleceğini uygun bir metotla anlatmanız gerekir. Başka bir konu, eğer çocuğunuz dil yönünden yetersiz ise konuşmak istemiyor olabilir. Burada anaokuluna yeni başlayan çocuklar hem yeni bir çevreye uyum sağlamaya çalışırlar, hem de dil yönünden zorluk yaşarlar. Kısa zamanda dil probleminin çözülmesiyle birlikte o çevreye adapte olur kanaatindeyim. Çocuğunuzu anaokuluna götürünce yanında biraz kalıp, diğer arkadaşlarıyla beraber oyun kurmasına yardımcı olun. Ayrıca öğretmenleriyle sıkı irtibata geçerek gelişmeleri takip edin.

Bu durumla ve kardeş kıskançlığıyla ilgili olarak bir uzmanla görüşmeniz yararlı olur kanaatindeyim. Sorumluluk bilinciyle hareket eden sizin gibi ailelerin artması dilek ve temennilerimle başarılar dilerim.

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir