Fırçalamak yetmiyor!..

Tüketilen şekerleme, çikolata, tatlı ve asitli içecekler dişlerin çürümesine zemin hazırlıyor. Uzmanlar, çürük, ağız kokusu başta olmak üzere dişlere bağlı şikâyetlerin önlenmesi için fırçalamanın yeterli olmadığını belirtiyor. Diş aralarında kalan artıkların mutlaka diş ipi kullanılarak temizlenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Özellikle tatlı yiyecekler ağız içerisinde asidik bir ortam oluşturarak dişleri çürütüyor. Bunu önlemek için dişlerinizi fırçaladınız, diş ipi de kullanıyorsunuz ama sorunlarını çözülmüyor mu? O zaman şu tavsiyeleri dikkate alın: Tatlı gıdalar, mümkün olduğunca öğünlerden hemen sonra tüketilmeli. Asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağladığından dişlerinizi fırçalayamadığınız yerlerde peynir yiyin.

Tatlı tüketiminin hemen arkasından bol ılık su için ya da şekersiz sakız çiğneyin. Lokum gibi yapışkan şekerlemeler tükettiğiniz zaman dişlerinizi fırçalamak yeterli olmaz, bu şekerlemeleri ağzınızdan uzaklaştırın. Hazır meyve suları, asitli içecekler veya hamur işleri tüketildikten sonra da dişlerinizi fırçalayamıyorsanız; en azından bol su ile çalkalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir