VİDEO… Fransızlar İsveç’te sürücüsüz araç tanıtımı yaptı

Fransız şirketleri Robosoft Teknoloji ve Easy Mile’ın ürettiği sürücüsüz araç, Stockholm’de görücüye çıktı.

EZ-10 isimli dünyanın ilk sürücüsüz minibüsü Kista Değişkenlik Haftası (Kista Mobility Week) etkinlikleri kapsamında Kista Galeria’nın önünde beş gün boyunca sürüş gerçekleştirdi.ez10_1

Araçla ilgili Haberisveç’e bilgi veren Easy Mile Şirketi yöneticisi Marion Lheritier, iki yıl önce üretilmeye başlanılan araçlarının yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz olduğunu belirtti. 12 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan ve saatte maksimum 40 km hız yapabilen araçların günümüzde havaalanları, üniversite kampüsleri, büyük konferans merkezleri, hastaneler ve eğlence parklarında kısa mesafeler için kullanıldığı kaydeden Marion Lheritier, orta ve uzun vadede şehir merkezlerinde ve kırsalda da kullanıma sunmayı hedeflediklerini ifade etti.

2015 yılında toplam 15 araç ürettiklerini dile getiren Lheritier, bunların bir kısmını başka ülkelere sattıklarını, geri kalanları da Avrupa Birliği projeleri kapsamında Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde kullandıkları kaydetti.

Her bir aracın fiyatının 200 ila 220 bin Euro arasında değiştiğini söyleyen Lheritier, “2016 yılında 20-30 arası araç, 2017 ile birlikte de haftada 2 araç üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aracın ön ve arka tarafında yer alan lazer sistemi (ışık algılama ve tarama), GPS izleme sistemi, görsel rehber, çarpışma algılama sistemi ve Slam (eş zamanlı yol belirleme ve haritalama) sayesinde bilgisayara yüklenen rota ve harita ile birlikte sürücüsüz hareket ediyor.

Aracın hem yayaları hem de yolcuları korumak için oldukça gelişmiş teknolojiye sahip olduğunu aktaran Lheritier, riskli durumlarda aracın hızını yavaşlattığını ve ihtiyaç dahilinde tamamıyla durabildiğine vurgu yaptı.

Araç bir hatta sefere çıkmadan önce manuel olarak o güzergahta kullanılıyor ve sistemine yol bilgileri yükleniyor. Bu bilgiler sayesinde ne zaman kalkacağı ve hangi duraklarda duracağını algılıyor.

EZ-10, sekiz saatte şarj olabilen 10 kilowatlık elektrikli motoruyla 12 saatlik seyir imkanı sunuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir