Göteborg Dialogslussen Derneği’nden “Aşırılık şiddete nasıl dönüşür?” söyleşisi..

Merkezi Stockholm’de bulunan İsveç-Türk Dernekleri Federasyonu (FEDESTA) çatısı altında faaliyet gösteren Göteborg Dialogslussen Derneği, “Aşırılık şiddete nasıl dönüşür?” konulu bir söyleşi düzenledi.

Programa konuşmacı olarak Göteborg belediyesi şiddete karşı eğilim ve aşırılıkla ilgili halkı bilinçlendirme görevlisi Haisam A-Rahman davet edildi.

Haisam A-Rahman, şiddet aşırılıklarının nasıl olduğunu ve bunun etkisini azaltmak için nasıl çalıştıklarını anlattı. Söyleşide günümüzde ideolojisini şiddete bağlamış olan gruplardan bahsedildi ve bunların insanlar üzerindeki etkisi konuşuldu.

Rahman, Göteborg’daki insanların IŞİD’den nasıl etkilendiği ve  bu insanların şiddete olan  eğilimlerinin nedenlerini araştırıyor. Araştırmasında da öncelikli olarak IŞİD’e katılan insanların aile ve yakın çevreleriyle görüşmeler yapıyor. Dernekleri, okulları, kamu çalışanlarını ve gençleri şiddetteki aşırılığa karşı bilgilendiren Rahman, insanların bu tip örgütlerden uzak durması için yaşadıkları şehre entegre olup sosyal bir hayat yaşaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Kişilerin aileleri ile olan bağlarının zayıflığı, işsizliğin yüksek olması, psikolojik sorunları ve oluşan sosyal faktörlerin insanı şiddete eğilimli gruplara yönelttiğini düşündüklerini söyledi.

asiriik1

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir