Gözü yaşlı ‘Yaralı Ceylan’ zorla evlendirilemez!

Merhaba Ümit Burcu!

Kalbim kırık bir halde son çare diye size yazıyorum. Ben üniversitede okuyan bir kızım. Liseden beri tanıştığım bir delikanlı var. İnternetten görüşüyoruz. Evlilikle ilgili bazı yazışmalar yaptık. “Bu sene nişan yapalım, okul bitince evleniriz” şeklinde konuşmalarımız da oldu. Bunları yengem gördü. Ben de açıklamak zorunda kaldım. Yengem de bunu ailemle paylaştı. Bunun üzerine annebabam ısrarla akrabalarımızdan birisiyle beni evlendirmek istiyorlar. Ben evden kaçarım, intihar ederim yine de evlenmem diyorum. Fakat sözümü dinlemiyorlar. Çok bunaldım. Ağlamaktan gözyaşlarım kurudu. YARALI CEYLAN

‘Yaralı Ceylan’ kızım merhaba!

Çaresizce ağladığını ve gözyaşlarının kuruduğunu yazıyorsun. Ağlamak kınanmaz kızım. Ağlamak, özden kaynayıp geliyorsa melekleri kıskandıracak kadar güzeldir. Eğer ağlanılan ağlamaya değer ise, o uğurda akıtılan gözyaşları Cennet hurilerinin küpelerinden, incilerinden daha değerlidir. En güzel yüz de gözyaşlarının yıkadığı yüzdür. Ağlama demiyorum. Ağlamaya değer buluyorsan elbette ağlayacaksın. Zaten öz ağlamadan göz ağlamaz. Küp, içindekini sızdırır. Çoğu zaman ağlama, daha sonra gelecek gülmenin habercisidir. O sebepten kimin için ağladığını bir daha düşün kızım. Evlenmek hakkın; ama neden ailenden habersiz evlilik ve nişan kararı alıyorsun? Akan gözyaşların için “İşlediğim günahın keffareti” diye düşünemez misin?

Sevgili Yaralı Ceylan!

Ağlamak çare değil. Bir şeyler yapman gerekir. Aşkın için mücadele etmezsen o güzel gözyaşlarına yazık edersin.

Her ne kadar aşk, akıl ve mantık dinlemez denilse de işin başında akıl ve mantıkla hareket edip, dua, tevekkül ve teslimiyetle sonuç için mücadele edersen kazanırsın. Kaybedersen bunun adı sabır imtihanı olur. Bu da benim imtihanımmış dersin. Kadere teslim olur, rahatça soluklanırsın. Bundan sonra sır tutmasını bilmeyen kişi yengen de olsa sır verme! Ailenle konuş. Üniversite bitirmeye odaklandığını söyle. Evleneceğim zaman benim seçme hakkım yok mu? Zorla istemediğim birisiyle evlenmek istemiyorum şeklinde net konuş. Sorunun ikinci kısmına gelince; Ailen seni niye hızlıca evlendirmek istiyor?

Çünkü sen evlenmeye kalkmışsın. Kendi başına evleneceksin. Ailen şöyle düşünür: “Kızı kendi haline bırakırsak ya davulcuya, ya zurnacıya gider. Fakat bizim istediğimiz, isabetli birisine gitmez” O zaman “Biz acele edip bu kızı baş göz edelim, evlendirelim” diye acele ediyorlar. Ve seni razı etmek için uğraşıyorlar.

Ailenin şunu bilmesi gerekir: Üniversite okuyan bir kız, istemeden ve razı olmadan zorla EVLENDİRİLEMEZ! Gönül işi. Sevgi işi, sevda işi, sipariş işi değil. Bu iş acele ile olmaz. Zorla güzellik olmaz. Sevgiyle kal, esen kal, EVİNDE kal!

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir